To są prawdopodobnie pierwsze w Polsce mosty wiszące dla wiewiórek

Mamy to. W Łodzi powstał prawdopodobnie pierwszy w Polsce most wiszący dla wiewiórek. Łączy dwie części lasu Łagiewnickiego nad ulicą

Most dla wiewiórek
Most jest zawieszony dość wysoko, żeby wiewiórki były jak najdalej samochodów.

Most ma kilkanaście metrów długości i jest rozciągnięty między dwoma drzewami w lesie. Został wykonany z siatki, która została zwinięta w rulon tworząc ażurowy tunel. Siatka została wyprodukowana we Włoszech i posiada parametry o wyższej odporności na temperatury. Za zadanie ma pomoc wiewiórkom w bezpiecznym przedostaniu się przez ulicę w lesie.

- Wiewiórki żyją praktycznie wszędzie wokół nas, w parkach, skwerach, wszelkich zadrzewionych terenach, w lasach. Przemieszczają się szukając pokarmu, schronienia i partnera. Niestety, często giną pod kołami samochodu. Postanowiliśmy, że spróbujemy coś na to zaradzić i poszukać bezpiecznego rozwiązania do pokonywania ulic – mówi Małgorzata Kryzińska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Pierwszy w Polsce most dla wiewiórek zawisł nad ulicą Okólną w lesie Łagiewnickim. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi i zwierzęta będą z niego korzystać, w Łodzi pojawią się kolejne.

- Most jest zawieszony dość wysoko, żeby wiewiórki były jak najdalej samochodów. Został wykonany z siatki ze stabilizatorem UV, który zapobiegnie jej kruszeniu. Most zawisł na specjalistycznej, elastycznej linie, wykorzystywanej m.in. to wiązań drzew – opowiada Kryzińska.

Aby oswoić wiewiórki z nowym rozwiązaniem, przy moście został zawieszony orzeszkomat. – W jego magazynku mieści się półtora kilograma pożywienia. Wiewiórki najbardziej lubią orzechy włoskie i laskowe. Liczymy, że nęcone pokarmem przekonają się do korzystania z mostu – mówi Kamil Polański, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

W tej chwili w ośrodku dorasta kilka małych wiewiórek, których rodzice nie żyją. Maluchy trafiły do niego jeszcze ślepe i bardzo niesamodzielne. Kiedy podrosną, wrócą do natury.

– Z roku na rok mamy coraz więcej zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt na terenie Łodzi. W 2020 r. trafiło do nas ponad 2300 zwierząt, w tym ponad 800 młodych, które wymagały wiele opieki i troski. Prawie 1000 zwierząt udało się nam wyleczyć i w pełni sił wypuścić na wolność. Z roku na rok liczba zwierząt, które udaje się nam wyleczyć wzrasta – mówi Polański.

- Mosty, poza wymiarem praktycznym, mają także walor edukacyjny. Chcemy, żeby widząc je, kierowcy zdejmowali nogę z gazu, zwalniali, obserwowali, co się dzieje w lesie, przez który przejeżdżają. Zwierzęta są tutaj u siebie i to normalne, że pojawiają się na ulicy – dodaje Kryzińska.

Polecane aktualności

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt