- Powstanie łódzkie, bo tak inaczej nazywa się Rewolucję 1905 roku to ważne wydarzenie w dziejach Łodzi. Przypominając o nim, dodajemy kolejne elementy tożsamości miasta. Przecież to nie była tylko walka o byt czy lepszą pracę, ale także o niepodległość - powiedział Sebastian Adamkiewicz z Muzuem Tradycji Niepodległościowych.
Wycieczki zabytkowym tramwajem typu Lillpop III odbędą się w sobotę, 23 czerwca br. o godzinie 10 i 12. Tramwaj wyruszy z krańcówki w parku Staromiejskim i dojedzie do parku na Zdrowiu, gdzie znajduje się Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Wycieczki są bezpłatne, a w trakcie kursu o Rewolucji 1905 roku opowiadać będą historycy z Muzeum Tradycji Niepodlełościowych.
W budynku tej instytucji, dzień wcześniej, bo w piątek, 22 czerwca br. o godzinie 21 odbędzie się pokaz filmu "Gorączka" w reżyserii Agnieszki Holland, który na kanwie książki Andrzeja Struga "Dzieje jednego pocisku", przypomina o wydarzeniach z początku XX wieku.
Jak co roku ulicą Piotrkowską przejdzie przemarsz, zorganizowany przez Krytykę Polityczną. W sobotę, 23 czerwca br. barwny korowód wyruszy o godzinie 14 z pasażu Schillera, by dojść do ulicy Rewolucji 1905 roku, gdzie odegrana zostanie symboliczna scena stawiania barykad. Inscenizacje przygotował Teatr Chorea.
- W tym roku naszym hasłem przewodnim przemarszu jest "człowiek niepodległy". Nie chodzi tylko o niepodległość w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale też o godność i wolność osobistą. Chcemy się skupić właśnie na człowieku, jako jednostce - powiedziała Aleksandra Knapik z Krytyki Politycznej.