Uczcij papieża na swoim osiedlu. Stulecie urodzin Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

18 maja przypada 100-lecie urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Specjalna mapka przypomni, że w Łodzi jest kilkanaście miejsc związanych z pontyfikatem papieża Polaka, gdzie mieszkańcy mogą oddać cześć jego pamięci

Najsłynniejszy łódzki wizerunek papieża i najczęściej odwiedzany. Pomnik przed Archikatedrą Łódzką jest autorstwa Krystyny Solskiej (figura) i jej męża – Bogusława. Autorom przyświecała idea pokazania Ojca Świętego w ruchu - takiego, jaki był podczas pobytu w Łodzi. Na płycie napis: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Pomnik odsłonięty i poświęcony 4 czerwca 2000 r.

Na mapce mieszkańcy znajdą adresy wszystkich miejsc, gdzie w tym wyjątkowym dniu mogą oddać się refleksji i modlitwie, położyć kwiaty lub zapalić świeczkę. To kościoły, ale również liczne pomniki i tablice upamiętniające Jana Pawła II.

- Szukaliśmy miejsc na otwartych, ogólnie dostępnych, gdzie może przyjść lub wejść każdy łodzianin i takich naliczyliśmy 19. To głównie miejsca upamiętniające słynną wizytę Jana Pawła II do Łodzi 13 czerwca 1987 roku, podczas której odwiedził „Uniontex” i odprawił mszę na łódzkim lotnisku - powiedziała Katarzyna Zielińska z Biura Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi Urzędu Miasta Łodzi. – Ale są tu też miejsca mniej znane, związane z ciekawymi faktami z życia Jana Pawła II. Przykładem może kościół św. Teresy, gdzie w 1969 roku kardynał Karol Wojtyła odwiedził festiwal „Sacrosong”.

W Łodzi jest wiele figuralnych pomników papieża Jana Pawła II. Tablice pamiątkowe oznaczają „szlak papieski” z centrum miasta na lotnisko. W kościele przy ul. Zgierskiej 230 w nawie bocznej znajdują się fragmenty z ołtarza papieskiego, zbudowanego na potrzeby pielgrzymki w 1987 roku, a w kościele sióstr Bernardynek przy ul. Rudzkiej – relikwiarz krwi Jana Pawła II. Ciekawa jest mozaika z wizerunkiem Matki Boskiej, którą Jana Paweł II podarował parafii przy ul. Łąkowej.

Mapkę oraz opis wszystkich miejsc znaleźć można na stronie www.lodz.pl/janpawel2

18 maja o godz. 18.00 odbędzie się w Archikatedrze Łódzkiej msza upamiętniająca Jana Pawła II, którą celebrować będzie ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. W czasie mszy wystąpią soliści Teatru Wielkiego, a uwieńczeniem ceremonii będzie krótki koncert. Po mszy, uczestnicy zgromadzą się przy pomniku Jana Pawła II i odśpiewają „Barkę”.

Poczytaj więcej, jak uczestniczyć bezpiecznie w mszy 18 maja >>>

-Stulecie jest preludium do obchodów rocznicy wizyty Jana Pawła II w naszym mieście, która miała miejsce 13 czerwca 1987. W tym roku będzie miała zupełnie inny charakter. Od 12 czerwca od godz. 21.00 odbędzie się tzw. doba eucharystyczna. W wszystkich łódzkich parafiach, przez całą dobę odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. – powiedział rzecznik Archidiecezji Łódzkiej Paweł Kłys.

- Oczywiście, proponujemy też działania dla dzieci i młodzieży, działania bezpieczne, zdalne. Przykładem jest konkurs dla szkoły im. Jana Pawła II na Teofilowie, którego podstawą będzie specjalna prezentacja multimedialna. – powiedział rzecznik Archidiecezji Łódzkiej Paweł Kłys.  

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów na łódzkim osiedlu -  fot. Paweł Łacheta / Archiwum UMŁ

Nowe stawki za odbiór odpadów

Jolanta Baranowska / BRP

Rada Miejska w Łodzi przyjęła nowe stawki i nowe metody naliczania opłat, które mają ograniczyć... więcej

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po remoncie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po modernizacji

Jolanta Baranowska / BRP

Wyglądała jak relikt przeszłości. Kompletnie zmieniła oblicze. Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej... więcej

Łatanie ubytków w jezdni -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zgłoś dziurę – załatamy ją

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Przyjęliśmy prawie 200 zgłoszeń od mieszkańców, uzupełniając naszą listę ubytków do załatania.... więcej

Raport Polska pod mikroskopem -  mat. prasowe

Łódź na 1 miejscu w rankingu czystości

informacja prasowa

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

W hołdzie ofiarom Holokaustu. Program tegorocznej edycji Dni Pamięci

Anna Janocha / Oddział Dziedzictwa Łodzi UMŁ

Złożenie kwiatów na Stacji Radegast, recital pieśni żydowskich, projekcje filmowe, wystawy, wykłady... więcej

Kontakt