Uczniowie z Łodzi zaopiekują się grobami legionistów na Wołyniu

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi oraz Szkoła Podstawowa nr 1 imienia Bohatera Ukrainy Andrewa Snitki w Maniewiczach na Ukrainie, podpisały dziś porozumienie o współpracy partnerskiej. Zakres wspólnych działań jest szeroki i obejmuje różne obszary aktywności. Współpraca ta jest wynikiem 20-letniej służby Chorągwi Łódzkiej ZHP w Kostiuchnówce na Ukrainie.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Wyjątkowa współpraca między łódzką i ukraińską szkołą, upamiętniająca bohaterów obu narodów
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Przed wojną na Wołyniu żyło 350 tysięcy Polaków. Dziś zostały po nich tylko groby. To dobrze, że młodzież polska i ukraińska wspólnie dbają o tę pamięć. Taka współpraca, to nie tylko szacunek wobec bohaterów obu narodów, ale też możliwość zawiązania przyjaźni i wspólnego tworzenia przyszłości - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich Jarosław Krajewski powiedział, że umowa partnerska obejmuje wiele obszarów: - Młodzież będzie wspólnie uczyć się i poznawać siebie nawzajem. To nie tylko dotykanie historii Polski i Ukrainy, ale też projekty edukacyjne z innych przedmiotów, czyli biologii, plastyki czy po prostu nawiązywanie koleżeńskich relacji.

Natomiast dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohatera Ukrainy Andrewa Snitki, Anatolij Artyszuk podkreślał, że podpisanie porozumienia o współpracy to symboliczne spotkanie między naszymi narodami, dodając: - Serce działań jest na Ukrainie, więc tym bardziej zapraszamy do Maniewicz.

Motorem działań przy współpracy jest Chorągiew Łódzka ZHP, która prowadzi Centrum Dialogu w Kostiuchnówce na Ukrainie. Od 20 lat harcerze dbają o groby legionistów poległych w tamtejszej bitwie z 1916 roku. Pielęgnują również mogiły Polaków, którzy pomordowani zostali w Rzezi Wołyńskiej. Opieką nad ich działaniami zajmuje się druh Jarosław Górecki, który opowiadał, że: - Od 20 lat łódzcy harcerze jeżdżą do Kostiuchnówki, gdzie przywracają pamięć o tamtejszych Polakach. To dobrze, że udało się zaangażować też szkoły z obydwu krajów. Dzięki temu możemy spełniać najważniejszą część naszej służby, czyli budować wspólną przyszłość.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt