VII Międzynarodowy Łódź Tango Salon Festival 2017

autor:

27.09.2017 - 02.10.2017

Największy w Europie Festiwal Tanga Salon połączony z warsztatami, pokazami mistrzowskimi oraz koncertami. 

mat. pras. Łódź Tango Salon Festival
Łódź Tango Salon Festival 2017
12 zdjęć
mat. pras. Łódź Tango Salon Festival
fot. mat. pras. Łódź Tango Salon Festival
fot. mat. pras. Łódź Tango Salon Festival
fot. mat. pras. Łódź Tango Salon Festival
fot. mat. pras. Łódź Tango Salon Festival
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Łódź Tango Salon Festival 

Nieprzerwanie od roku 2011 oznacza tango najwyższej jakości w najfajniejszym polskim mieście! Obecnie nasz festiwal jest największym i najlepszym wydarzeniem tego typu w Polsce, znanym i cenionym za granicą, gromadzącym tysiące wielbicieli tego tańca. Po raz kolejny zapewniamy: milongi przez niemal całą dobę, szeroki wybór warsztatów tanga, koncerty, wystawy fotograficzne i malarskie oraz specjalne wieczory dla wielbicieli argentyńskich tańców ludowych. Jak co roku zaprosiliśmy dwie orkiestry - polską i argentyńską - oraz starannie dobranych DJ-ów z całego świata i niesamowitych maestros - międzynarodowych mistrzów tanga salon z Argentyny i Urugwaju.

Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest Jakub Kania, pierwszy łodzianin tańczący tango argentyńskie, wspólnie z Małgorzatą Chojnacką - założyciel największego w Łodzi i jednego z najprężniejszych w Polsce ośrodków kultury tanga argentyńskiego - TANGOŁÓDŹ. Uczeń najznamienitszych tancerzy i interpretatorów tanga na świecie takich jak Javier Rodriguez czy Julio Balmaceda. Swój warsztat doskonalił także w Argentynie i Urugwaj

Tango
To więcej niż taniec; to cała filozofia, to stan ducha.
Zjawisko to narodziło się w XIX wieku w wielokulturowym tyglu imigrantów przybyłych do Argentyny. Tam, u wybrzeży Rio de la Plata, powstał taniec odzwierciedlający wszystkie aspekty życia: miłość i nienawiść, radość i smutek, spełnienie i poczucie braku sensu. Taniec nieporównywalny z żadnym innym, ponieważ bardzo zindywidualizowany i dający ogromne możliwości improwizacji i interpretacji muzyki. Od kilkunastu lat tango przeżywa renesans na całym świecie i święci triumfy również w Polsce. Jest zjawiskiem społecznym i kulturowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jego uniwersalność umożliwia porozumienie bez słów, ponad kulturami, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy pochodzenia. To między innymi sprawia, że grono jego wielbicieli stale rośnie, a moda na tango zatacza coraz szersze kręgi.

Idea Festiwalu
Celem festiwalu jest dotarcie do jak najszerszej grupy adresatów i zainteresowanie ich tangiem, które stanowi niezwykle ciekawą i rozwijającą formę spędzania wolnego czasu. Festiwal oferuje szerokie spektrum bezpłatnych wydarzeń towarzyszących, umożliwiających aktywne zapoznanie się z kulturą tanga: koncert otwarcia festiwalu, warsztaty dla początkujących, milongi śniadaniowe U Milscha, wykłady i prelekcje o tangu, wystawę fotografii.
Nie mniej ważne jest dla nas działanie w drugą stronę: promocja Łodzi i Polski na arenie międzynarodowej. Od początku pragnęliśmy, by w środowisku tangowym - liczącym sobie kilkadziesiąt tysięcy członków w samej Europie - Łódź stała się ośrodkiem znanym i cenionym. W tym celu przykładamy wielką wagę do jakości organizowanych wydarzeń, pokazania przyjezdnym jak najpiękniejszych wnętrz i przedstawienia Łodzi jako miasta wielokulturowego, przyjaznego i modnego.

VII Międzynarodowy Łódź Tango Salon Festival 2017
Podczas koncertu otwarcia festiwalu, w Filharmonii Łódzkiej wystąpi utytułowany polski kwartet Machina del Tango wraz z legendarną urugwajską śpiewaczką tanga: Marią de los Angeles. W programie znajdą się zarówno klasyczne tanga z Ameryki Południowej, jak i polskie międzywojenne szlagiery w autorskich aranżacjach zespołu. Towarzyszyć im będzie para tancerzy z Urugwaju, Juan Martin Carrara i Stefania Colina.
Wstęp na koncert - bezpłatny!
Podczas zamykającego festiwal galowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej wystąpi 9-osobowa argentyńska orkiestra Misteriosa Buenos Aires, której muzyka stanowi bezpośrednią kontynuację stylu stworzonego w Buenos Aires przez orkiestry lat 40-tych i 50-tych, w szczególności Carlosa di Sarliego. Występ zespołu będzie okazją do poznania twórczej i nowatorskiej interpretacji klasycznych rytmów tanga. Zatańczą 4 pary zaproszonych przez nas mistrzów z Argentyny i Urugwaju: Sebastian Achaval i Roxana Suarez, Fabian Peralta i Josefina Bermudez, Juan Martin Carrara i Stefania Colina oraz Jonathan Saavedra i Clarisa Aragon.

©2017 Łódź Tango Salon Festival

Maestros:

Orkiestra:
Orquesta Típica | Misteriosa Buenos Aires
Powstała w 2008 roku jako muzyczna odpowiedź na odnowę tanga jako tańca. 
Ich repertuar jest zróżnicowany i dynamiczny,  obejmuje tango klasyczne, tango nuevo, walce, milongi, milongi-candombe i argentyński folklor.

  • Fortepian, aranżacje i dyrekcja: Javier Arias

  • Kontrabas: Patricio Peralta

  • Bandoneony: Diego Benbassat, Nicolas Codega, Matías Rullo

  • Skrzypce: Damián González Gantes, Pablo Martinez Lämmer, Matias CobanWokal: Eliana Sosa

Miejsca:
W tym roku wydarzenia festiwalu odbędą się miejscach bardzo reprezentacyjnych i trwale związanych z historią miasta m.in. w: 
Filharmonii Łódzkiej,
Pałacu Poznańskich,
Centralnym Muzeum Włókiennictwa,
Strefie Potrzeb Kulturalnych “U Milscha”
czy Hotelu Grand

Program festiwalu i warsztatów: www.tangosalon.pl
Więcej szczegółów na Łódź Tango Salon Festival

Organizator:
Fundacja Wspierania Kultury Fabryka Tanga

Kontakt:
90-509 Łódź, Kopernika 5
tel. +48 606 622 777

Dofinansowano ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

 
VI Lodz Tango Salon Festival 2016
La cumparsita w wykonaniu Maestros podczas koncertu Orquesta La Juan D'Arienzo, Filharmonia Łódzka, Łódź Tango Salon Festival 2015

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt