W Łodzi przybędzie lasów

150 ha nowych lasów w Łodzi. Powierzchnia lasów powiększy się w Łodzi o jedną dziesiątą. To nawet 150 tysięcy kolejnych drzew.

Nowe lasy w Łodzi
Plan powiększania łódzkich lasów, to program który Łódź będzie realizowała w najbliższych latach.

- Dla klimatu i ochrony przed jego negatywnymi zmianami kluczowe znaczenie mają oceany i lasy. Dla nikogo newsem nie będzie, że dostępu do oceanu, czy choćby morza w Łodzi nie mamy, ale mamy lasy, które należy chronić. To nie jedyny sposób, w jaki możemy pomagać klimatowi. Lasy możemy też sadzić. I tak zrobimy. Wytypowaliśmy 150 hektarów terenów do zalesienia. To oznacza, że ich powierzchnia w Łodzi zwiększy się aż o jedną dziesiątą – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Wśród tych terenów znajdują się zarówno miejskie działki, jak i takie, które miasto zamierza wykupić od prywatnych właścicieli. - Ludzie lubią przeliczać różne rzeczy na drzewa. Także dla zainteresowanych, te 150 hektarów nowych lasów to nawet 150 tysięcy nowych drzew w Łodzi. A to tylko część nasadzeń, jakie planujemy w najbliższych latach – mówi Pustelnik.

Plan powiększania łódzkich lasów, to program który Łódź będzie realizowała w najbliższych latach. - Wytypowaliśmy już pakiet nieruchomości, na których chcemy tworzyć nowe lasy. Teraz chcemy napisać program, zabezpieczyć finansowanie, przedyskutować nasze plany z mieszkańcami, no i zacząć sadzić drzewa. Myślę, że zaczniemy jeszcze w tym roku – zapowiada Maciej Riemer, dyrektor departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ. - Zalesianie Łodzi to jedno, ale nie przestajemy też szukać terenów pod nowe parki. Do tej pory zdecydowaliśmy o utworzeniu nowych terenów zieleni w pięciu miejscach, a powierzchnia tych działek to 65 ha. Czas na kolejne nieruchomości. Zdecydowaliśmy wyłączyć ze sprzedaży działkę w dolinie Jasienia, przy al. Rydza-Śmigłego i Fabrycznej, a także dwie nieruchomości przy ulicach Patriotycznej i Zamulnej, które włączymy to terenu rekreacyjnego stawów Stefańskiego.

- Od kilku tygodni przedstawiamy Państwu dobre, zielone wieści. Zaczęliśmy od wycofania ze sprzedaży pod osiedla domów jednorodzinnych terenów przy ul. Podchorążych oraz przy Relaksowej. Potem przyszedł czas na wieść, na którą czekało wiele osób, czyli decyzję ws. dawnej szkółki ogrodniczej między ul. Wycieczkową i Centralną, która też pozostanie zielona. Wycofaliśmy ze sprzedaży także teren dawnych wyścigów konnych niedaleko stawów Stefańskiego. Ciągle analizujemy plany miejscowe i upewniamy się, że zieleń jest w nich należycie chroniona – podsumowuje Pustelnik.

- Dzięki nowym lasom i parkom zwiększymy tereny zielone w Łodzi o ponad 200 ha. To w sumie kilkanaście procent. Z mniejszych nowości, dokończymy też formalności przy tworzeniu nowego parku na Radogoszczu. Teren zielony przy ul. Łososiowej oficjalnie otrzyma nazwę parku Harcerek Łódzkich. A to oznacza, że teren ten już oficjalnie będzie włączony do terenów zieleni w Łodzi – mówi Riemer.

Polecane aktualności

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Kontakt