W Święto Pracy pamiętamy o Aleksym Rżewskim – prezydencie społeczniku

1 maja z okazji Święta Pracy upamiętniliśmy pierwszego prezydenta Łodzi w niepodległej Polsce po 1918 roku. Na jego pomniku na Cmentarzu Starym Przy ulicy Ogrodowej kwiaty złożyła Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa–Wodnicka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Dlaczego Aleksy Rżewski?

Aleksy Rżewski to jedna z najważniejszych postaci w historii Łodzi, pierwszy prezydent w niepodległej RP po 1918 roku i z pewnością jeden z najbardziej zasłużonych dla miasta. W jego pracy na stanowisku prezydenta miasta Łodzi dostrzec można było idee PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej) do której należał. Wysoko wśród swoich priorytetów stawiał sprawy socjalne i bytowe mieszkańców, dążąc do wyrównania różnic społecznych.

Jeszcze w czasach zaborów był orędownikiem rozwoju i kształcenia robotników. Postulował o prawo wszystkich obywateli do bezpłatnego kształcenia. Z jego inicjatywy Rada Miejska w Łodzi, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła uchwałę w sprawie obowiązku szkolnego dla dzieci od 7 do 14 lat, a w latach 1919/1920 naukę podjęło w Łodzi 51 tys. uczniów. 

Utworzono również szkołę dla dorosłych zwaną „miejskim uniwersytetem” oraz podjęto dalszą rozbudowę sieci szkół. W ciągu 4 lat w Łodzi otwarto placówki ochrony zdrowia, pracownię psychologiczną, miejską bibliotekę, łaźnie. Zainicjowano rozwój miejskiej infrastruktury – komunikacji, sieci kanalizacji oraz budowę Parku Ludowego – dziś to park na Zdrowiu, popularne miejsce spotkań łodzian.

W 1919 r. Łódź była miastem pozbawionym udogodnień socjalnych. Aleksy Rżewski był pierwszym, który nie tylko w słowach, ale i działaniach pokazywał, że rolą władz państwa i miasta jest również tworzenie godnych warunków życia dla mieszkańców, zapewniać im miejsca nauki, ochrony zdrowia i odpoczynku, tworzyć nowe szanse dla rodzin i osób słabszych.

Aleksego Rżewskiego, ze świętem 1 Maja (Święto Pracy) łączą tradycje PPS. To właśnie polscy socjaliści organizowali pierwsze spontaniczne manifestacje pamięci ludzi pracy. Obchody dnia 1 Maja na świecie zaczęły się w 1899 roku jako upamiętnienie strajku chicagowskich robotników na rzecz 8-godzinnego dnia pracy. Dlatego pamiętamy, by w dniu 1 maja spotkać się właśnie przy jego symbolicznym nagrobku. Także po to, by przypomnieć sobie pierwsze, te najwcześniejsze idee Święta Pracy, honorujące podstawowe prawa robotników i wszystkich ludzi pracy.

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt