W Zgierzu o Łodzi

Dla rozwoju procesu modernizacji zawsze potrzebni są fachowcy. Doskonale rozumiał to Rajmund Rembieliński, prezes komisji Województwa Mazowieckiego w Królestwie Polskim (1815-32) i twórca Łodzi przemysłowej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Kiedy już zapadły decyzje o utworzeniu osad przemysłowych takich jak Łódź, Zgierz czy Gostynin przyszedł czas by wypełnić je treścią. Mogli to uczynić tylko fachowcy, przedsiębiorcy branży włókienniczej pochodzący głównie z Niemiec. Potrzebowali jednak zachęty by tu przybyć.

Z przedstawicielami pierwszych, którzy tutaj przybyli, 30 marca 1821 w Zgierzu podpisano umowę określająca wzajemne zobowiązania. Komisarz wojewódzki Wydziału Administracyjnego Komisji Województwa Mazowieckiego Klemens Witkowskim zobowiązał się w imieniu rządu Królestwa Polskiego do zapewnienia, iż przybyli osadnicy otrzymają w wieczystą dzierżawę place i ogrody. Mogli otrzymać plac ze stojącym już domem lub wysoką pożyczkę, jeśli zajmowali pusty plac. Pierwsze spłaty miały nastąpić po 6 latach. Drewno na dom otrzymywali bezpłatnie z rządowych lasów a cegły ( w minimalnej cenie) z rządowej cegielni. Plany domów były już przygotowane. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był oczywiście Rajmund Rembieliński a umowę, jako pierwsi podpisali: Viertel – kupiec i fabrykantem z Rogóźna, Saengerem – farbiarzem z Chodzieży, Teske – farbiarz z Szamocin (miasta z zaborze pruskim).

Umowa posłużyła za wzór dla innych miast. W Zgierzu wydzielono 246 placów dla sukienników, w Aleksandrowie 216, w Gostyninie 180. Łódź w tym gronie nie była największą osadą – przygotowano 184 place w powstającym Nowym Mieście na powierzchni 27 hektarów.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt