Zbliża się jesień – czas dojrzewania owoców i rozsiewania nasion. W trakcie warsztatów dendrologicznych przyjrzymy się różnym gatunkom drzew i krzewów o interesujących owocach, zarówno pospolitym, jak też rzadko spotykanym. Dowiemy się jakie wyróżniamy typy owoców oraz w jaki sposób rozprzestrzeniają się nasiona.
Owoce mogą znacznie różnić się od siebie, w zależności od gatunku rośliny. Na co dzień mamy do czynienia najczęściej z jadalnymi owocami o mięsistym, soczystym miąższu, takimi jak: jagoda (np. winorośl, pomidor), pestkowiec (np. morela, wiśnia) czy owoc rzekomy, szupinkowy (np. jabłko), albo owocami zbiorowymi (np. malina). Większość drzew i krzewów wytwarza jednak owoce suche o zdrewniałych owocniach. Do tej grupy należą owoce pękające, które po dojrzeniu otwierają się uwalniając nasiona (np. strąk u robinii, mieszek u magnolii, torebka u surmii, kasztanowca, oczaru), oraz niepękające, zamknięte, nieotwierające się, lecz czasem rozpadające na części (np. orzech u leszczyny, orzeszek u lipy, grabu, jesionu, rozłupnia rozpadająca się na dwie rozłupki u klonu). Skrzydlak to owoc suchy niepękający (orzeszek lub rozłupka), którego owocnia jest rozszerzona w skrzydlaste wyrostki pomagające w przenoszeniu nasion przez wiatr – tego rodzaju owoce występują np. w rodzaju jesion czy klon.
Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w sobotnich warsztatach dendrologicznych jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.