Wernisaż wystawy Xawery Wolski. Sploty

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

26.10.2023

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Xawery Wolski. Sploty". To pierwsza autorska wystawa prac Xawerego Wolskiego w Polsce – artysty znanego z monumentalnych rzeźb na arenie międzynarodowej. Zaskakująca, bo prezentująca nieznane szerzej dzieła nawiązujące do tkania, splatania i innych technik włókienniczych. Zmysłowa, bo pokazująca efekty eksperymentów z różnymi materiałami – od ziemi z Meksyku, przez kamienie z Birmy po bawełnę z Indii czy jedwab z Tajlandii. Medytacyjna, bo opowiada o kunszcie jako formie wyciszenia i podróży w głąb siebie.

Formowanie materii w poetyckie obrazy czy figury jest głównym żywiołem twórczości Xawerego Wolskiego. Chętnie sięga on po tradycyjne materiały i techniki, by wydobywać z nich nieoczywiste sensy. Ale łatwo też wykracza poza tradycje artystyczne, ku rękodziełu i wytwórstwu manufakturowemu lub przemysłowemu, by wzmocnić siłę formowania. Przywraca sztuce współczesnej rzemiosło rozumiane jako połączenie pracy ręki i głowy oraz kunszt jako skupienie na spełnieniu formy.

 

Wystawa przygotowana dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest prezentacją jednego z wątków rozległego dorobku Xawerego Wolskiego. Koncentruje się ona na pracach odnoszących się do tkania czy dziania i aktywności pokrewnych, takich jak przędzenie, nawlekanie, sznurowanie bądź supłanie. Artystę interesuje ich mechaniczna powtarzalność i techniczna złożoność, która była znamieniem przemysłowej automatyzacji, ale też swoboda rękodzielniczej kreacji. Jednocześnie rozwija on metaforykę, która towarzyszyła tym działaniom w wielu kulturach. Splatają się tu włókna materii, nici wątku i osnowy, wątki tekstu czy fabuły, ścieżki losu, strumienie czasu. W przeciwieństwie do ulubionej formy artysty – łańcucha (potencjalnie nieskończonego ciągu zamkniętych ogniw), splot jest formą mało określoną, rozwijającą się niekonsekwentnie w wielu kierunkach. Podobnie rozsnuwają się odnoszące się do niego skojarzenia, sensy i metafory.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt