Wieża spadochronowa z lat 30. w Łodzi. Wiesz, gdzie stała? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Kto pamięta dziś o tym, że Łódź miała kiedyś wieżę spadochronową? Pewnie niewielu. Chociaż kiedyś szkolili się na niej przyszli skoczkowie, dziś nie zostało już po niej ani śladu. Gdzie i kiedy powstała? Kiedy ją rozebrano? Przypominamy!

fot. Repozytorium Cyfrowe
Wieża spadochronowa w Łodzi
2 zdjęcia
fot. Repozytorium Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Wieże spadochronowe w latach 30. XX w. pojawiały się w Polsce jak grzyby po deszczu. Łódzką wieżę zbudowano w 1937 r. w parku na Zdrowiu. I to nie byle jaką! Jako pierwszą w kraju wyposażono ją w elektryczną windę! Wieża miała 50 metrów wysokości, a skoki wykonywano z platformy położonej na 40 metrach.

Do powstania wieży spadochronowej przyczyniły się ówczesne władze miasta i mieszkańcy. Prezydent Łodzi Mikołaj Godlewski przydzielił bezpłatnie teren pod budowę, a łodzianie i mieszkańcy województwa chętnie wpłacali darowizny na ten cel. Dołożyły się także instytucje i zakłady przemysłowe z regionu. W sumie wieża kosztowała 60 tys. zł.

Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1938 roku, można zobaczyć filmową relację z tego wydarzenia, dzięki Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Na wieży kursy spadochronowe organizowane były aż do 1976 r. Ale skakać mogli nie tylko adepci spadochroniarstwa. Podczas świąt i festynów z wieży korzystali także zwykli mieszkańcy.

Sporty lotnicze zaczęły tracić na znaczeniu od końca lat 50., co oznaczało także powolną degradację łódzkiej wieży. Skoków zaprzestano ostatecznie w 1966 roku. I choć jeszcze w latach 70. padały pomysły reaktywacji obiektu, to nigdy do tego nie doszło. Łódzką wieżę spadochronową rozebrano w drugiej połowie 1976 roku przy okazji budowy kąpieliska Fala.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt