Wojciech Kaleta "Soliloquium", malarstwo i rysunek - wystawa

autor:

22.04.2022

Wojciech Kaleta, SOLILOQUIUM, malarstwo i rysunek. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 kwietnia (w piątek) o godz. 19.00. Wystawa potrwa do 10 maja, czynna będzie w godz. 10.00-17.00, w trakcie wydarzeń w Domu Literatury do godz. 20.00

Kolekcja rysunków i obrazów powstała między rokiem 2020 a 2022. Jest owocem dialogu ze światem i samym sobą. Wzajemność i dynamika procesu została zawarta w języku malarskiej i graficznej abstrakcji, stanowi poszukiwanie i dzielenie się fantastycznie bogatym światem wartości. Solilokwium to zapis gatunku myślenia oraz interpretacji mojej rzeczywistości, który ewoluował w czasie ostatnich kilku lat. Istotnymi składnikami są: praca z podświadomością, improwizacja i otwarcie na przypadek. Czerpanie z muzyki, migracja fraz i geometria, a także dojrzewanie wpisują się w obszar moich poszukiwań. Niewypowiedziane myśli, refleksje i emocje są punktem wyjścia do dialogu miedzy pracami , a widzem . Kontemplacja, i symbolika to klucze otwierające moje rysunki i malarstwo . Trójkąt równoboczny, prostokątny, kwadrat, klepsydra, owal, rozeta, okrąg , a także symbolika liczb i koloru mają swoje głębokie znaczenie wyrażone w dwóch skrajnie różnych technikach. Czas, kolor, przestrzeń, światło (także jako sacrum) to obszar , który eksploruję od wielu długich lat i, którym pragnę się z Wami podzielić.

 

Wojciech Kaleta (ur. 1981r. w Łodzi) - absolwent Studium Konserwacji Zabytków oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z malarstwa powstał na Wydziale Edukacji Wizualnej, w pracowni adiunkta dra Przemysława Wachowskiego (grudzień 2009 r.). Rok 2018 to ukończone studia podyplomowe (Projektowanie Graficzne). Uczestnik wielu wystaw indywidualnych, zbiorowych i pokonkursowych. W swych pracach poruszam się w obrębie podstawowych pojęć tj. koloru, światła i przestrzeni szukając w języku malarskiej abstrakcji odpowiedzi na frapujące pytania. Cechą wspólną dla wszystkich prac jest poszukiwanie piękna, czyli wartości zepchniętej przez współczesne malarstwo na margines. Inspiruje mnie natura ponieważ nie ma niczego doskonalszego. To ona stała się punktem wyjścia dla moich pejzaży oraz prac już czysto abstrakcyjnych, w których symbolika i podświadomość odgrywają wiodącą rolę.

 

 

Dom Literatury w Łodzi

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt