Wojciech Marczewski w łódzkiej Alei Gwiazd

Odsłonięto 73. gwiazdę łódzkiej „Walk of Fame”. Dedykowana jest Wojciechowi Marczewskiemu – znakomitemu reżyserowi, scenarzyście i pedagogowi.

fot. Stefan Brajter
Odsłonięto 73. gwiazdę łódzkiej „Walk of Fame”. Dedykowana jest Wojciechowi Marczewskiemu. Widzowie znają go m.in. ze zrealizowanego w 1990 r. filmu „Ucieczka z kina Wolność”, w którym rozprawiał się z absurdami życia w PRL-u.
2 zdjęcia
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Pierwszym kinowym filmem Marczewskiego były „Zmory”; adaptacja powieści Emila Zegadłowicza została okrzyknięta jednym z najbardziej spektakularnych debiutów w polskim kinie – reżyser otrzymał za nią m.in. Nagrodę Główną Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę im. Andrzeja Munka i nagrodę OCIC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

Do sugestywnie przedstawionej tematyki świata dziecięcego z jego emocjami, przeczuciami i fascynacjami powrócił trzy lata później w „Dreszczach” – niepokojącym obrazie dorastania w epoce stalinizmu, nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem, nagrodą FIPRESCI, nagrodą OCIC i nagrodą Międzynarodowego Zrzeszenia Klubów Filmowych na MFF w Berlinie oraz Nagrodą Główną Jury FPFF w Gdyni.

W 1990 roku zrealizował film „Ucieczka z kina Wolność”, w którym rozprawiał się z absurdami życia w PRL-u. Dzieło zostało obsypane najważniejszymi laurami filmowymi w kraju, otrzymując Złote Lwy, oraz nagrody: dziennikarzy, Prezesa Komitetu d/s Radia i Telewizji i Szefa Kinematografii na FPFF w Gdyni, a także Złotą Kaczkę i Złotą Taśmę. W filmie „Weiser” (2000) powrócił do tematu dojrzewania.

Jest znakomitym pedagogiem – wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od 1998 roku jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej.  Jest współzałożycielem i jednym z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School), w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego.

Był opiekunem artystycznym wielu debiutów fabularnych, m.in. „Pogrzebu Kartofla” J. J. Kolskiego, „300 mil do nieba” M. Dejczera, „Balangi” Ł. Wylężałka, „Listu” D. Hasanovića, „Erratum” M. Lechkiego, i pomysłodawcą programu „30 minut”.

W latach 2008-2014 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczącym. Jest też członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Gwiazda Wojciecha Marczewskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Wydarzenie towarzyszy tegorocznej odsłonie festiwalu Transatlantyk, podczas której zaplanowano retrospektywę Mistrza. Organizatorzy zapraszją łodzian na pokazy wszystkich filmów kinowych reżysera, w tym legendarną „Ucieczkę z kina ‘Wolność’”, której akcja toczy się w Łodzi, oraz dwóch mniej znanych filmów telewizyjnych: „Klucznik” oraz „Czas zdrady”. Twórca będzie gościem Festiwalu, a spotkania z nim będą częścią otwartego programu wydarzeń towarzyszących pokazom filmowym.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt