Zaprezentowane stroje: suknia i elementy stroju kobiecego przekonają o kunszcie wykonania krawców, tkaczy i drukarzy z XVII wieku. Zaprezentowany zestaw deseni wzorniczych (drukowanych ręcznie wytkanych unikatową techniką broszowania) na różnego rodzaju tkaninach jedwabnych: lamie, tafcie, satynie, adamaszku – stanowią zestaw 18 barwnych atrakcyjnych obiektów pochodzących z Włoch, Francji i Anglii. Wystawa dotyka problematyki nie tylko samego wzornictwa, ale także wytwórstwa i sprzedaży tych wyrobów w XVIII w.
Kolekcja została uzupełniona prezentacją próbek tkanin z zasobów Archiwum Państwowego w Łodzi z zespołów archiwalnych: Państwowej Szkoły Włókienniczej w Łodzi oraz Fabryki Wyrobów Jedwabnych Klinge i Schulz Spółka Akcyjna w Łodzi. A więc kontynuatorów tradycji wzorniczych w wieku późniejszym na terenie łódzkim.
W trakcie trwania wystawy możliwe będzie zakupienie publikacji – pięknie bogato ilustrowanej wydanej monografii poświęconej tkaninom jedwabnym.
Zbiór z prywatnej kolekcji dr. Przemysława Krystiana Farysia – autora publikacji „Jedwabne tkaniny odzieżowe 1700-1800. Produkcja – wzornictwo – handel”.
Otwarcie wystawy 25 lutego o godz. 17.00 – wystawa dostępna do końca marca.
Informacje dotyczące wystawy, znajdują się także na naszej stronie
muzealnej: www.muzeumfabryki.com.pl:
https://muzeumfabryki.com.pl/events/jedwabne-tkaniny-odziezowe-1700-1800/