Wystawa "Pszczoły i inne bezkręgowce" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę PSZCZOŁY I INNE BEZKRĘGOWCE, która odbędzie się w dniach 19-21 maja 2023 r. w godz. 9.00-17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zapraszamy na weekend z fascynującym światem owadów i innych bezkręgowców!

fot. M. Godlewska

Tematem przewodnim wystawy jest znaczenie pszczół i innych bezkręgowców dla przyrody oraz człowieka. Na wystawie prezentowane będą m.in. eksponaty związane z owadami oraz pszczelarstwem, w tym sprzęt pszczelarski, ubrania pszczelarskie, ule i rozmaite żywe bezkręgowce, m. in. duży ślimak z rodziny Achatinidae. Nie zabraknie miejsca dla roślin miododajnych, z których kwiatów pszczoły miodne i dzikie owady zapylające zbierają nektar
i pyłek. Studenci Sekcji Zoologii Bezkręgowców Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego udzielą ciekawych informacji na temat bezkręgowców.

Przewidziane są również dodatkowe atrakcje! Podczas trwania wystawy, w sobotę 20 maja 2023 r., na terenie Skansenu Roślinnego w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się pokaz sprzętu pszczelarskiego, degustacja miodów oraz warsztaty pszczelarskie współorganizowane przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi.

Bezkręgowce stanowią prawie 97% wszystkich znanych nam gatunków zwierząt, z czego gromada owadów – aż 75%. Do chwili obecnej opisano ponad milion gatunków owadów, choć według różnych szacunków może ich być od czterech do dwudziestu razy więcej. Są to zwierzęta przystosowane do bardzo zróżnicowanych warunków środowiskowych: od pustyń, poprzez strefę umiarkowaną, po obszary strefy podbiegunowej. Poza głębiami mórz i oceanów można je spotkać praktycznie w każdym środowisku – zarówno lądowym, jak i wodnym.

Spośród owadów szczególnie ważne dla człowieka są błonkoskrzydłe, do których należą pszczoły. Pszczoła miodna Apis mellifera należy do nielicznych owadów hodowanych na masową skalę. Nieodłącznie kojarzona jest ona z produkcją miodu, wosku, propolisu, ale też z ważną rolą zapylania roślin. Na cześć tych niezwykle istotnych owadów 20 maja przypada Światowy Dzień Pszczoły. Nie należy jednak zapominać, że równie duże znaczenie mają tzw. dzicy zapylacze, do których można zaliczyć pszczoły samotne (np. murarka ogrodowa Osmia bicornis), trzmiele, ale również muchówki (np. trzmielówka wielka Volucella zonaria) czy motyle (np. rusałka osetnik Vanessa cardui). W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół dzikich, dla których obecność bazy pokarmowej w postaci odpowiednich gatunków roślin miododajnych i pyłkodajnych jest niezbędna dla przetrwania.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt