Wystawa: "Realacje" Ewy Misiak

Muzeum Fabryki w Łodzi (Manufaktura, ul. Drewnowska 58)

07.01.2023

Wśród obrazów figuratywnych typowo malarskich, na wystawie znajdują się również fetrografie, obrazy nienamalowane. To efekt moich poszukiwań, długi proces nasycony wieloma działaniami twórczymi. Wielka podróż, która doprowadziła mnie do fascynacji wełną i pozwoliła na oscylowanie między tkaniną artystyczną a malarstwem.

Artystka znana nie tylko w Polsce, ale także we Francji i Szwajcarii. Ewa jest członkinią Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i związaną także z grupami twórczymi PositiceArt, Grafikteka oraz MiniTextlieArt.

Wystawa „Relacje” to zestaw ok. 20 prac malarskich oraz wykonanych we własnej technice pozostającej na pograniczu malarstwa i tkaniny. Ta wyjątkowa technika – fetrografia (termin powstały z dwóch słów: feutre – filc oraz graphie – zapis) powstała w wyniku twórczych poszukiwań artystki i fascynacji wełną i możliwościami jej przetwarzania.

Przekraczanie granic, wykraczanie poza obręb wytyczonych form i tworzenie nowych struktur i powiązań dotyczy nie tylko technicznych aspektów prac, ale także treści figuratywnych przedstawień.

Prace, na których zawsze pojawia się postać ludzka w różnych kontekstach - cieszą oko bogactwem form i kolorystycznych zestawień. Pojawiające się wątki muzyki, zabawy, ludzkich emocji są pretekstem do opowieści o człowieku zawieszonym w przestrzeni różnorakich, niejednoznacznych relacji.

Ekspozycja zostanie otwarta 7 stycznia 2003, godz. 12.00.

Wystawa będzie dostępna do końca stycznia 2023 r.

W załączeniu przesyłam krótkie słowo od autorki wraz z grafiką do wystawy.

Wszystkie informacje dotyczące wystawy znajdują się także na naszej www oraz social mediach Muzeum Fabryki.


O wystawie

Relacje - to dla mnie pojęcie klucz, za pomocą którego otwieram drzwi do ogromnej przestrzeni znaków, pozwalających na komunikowanie się z innymi.

Gama emocji, uczuć, słów, spojrzeń, gestów…

Na wystawie prezentuję obrazy figuratywne, w których postacie uchwycone są jakby w kadrze zdarzenia, w nieco statycznej formie, momentami wydają się zawieszone w próżni, zastygłe w ruchu. Ale za tym uchwyceniem chwili, stoi świat zdarzeń, powiązań, relacji. Każda z postaci opowiada swoją historię, komunikuje się ze sobą i z nami poprzez kontekst wydarzenia, symbolikę, kolor.

(fetrografie, termin własny utworzony z dwóch francuskich słów : feutre –filc oraz graphie – zapis).

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt