Z rycerską odwagą w sercu. Rocznica urodzin Stefana Pogonowskiego

125 lat temu urodził się Stefan Pogonowski, bohater wojny polsko- bolszewickiej. Na jego grobie, słynnym dzięki rzeźbie husarza spoczęły kwiaty i zapłonęły znicze.

Grób Stefana Pogonowskiego z rzeźbą husarza.
Grób Stefana Pogonowskiego z rzeźbą husarza.

Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi. Ważną rocznicę upamiętnili łódzcy społecznicy, historycy, młodzież i władze miasta.

-Dziękuję wszystkim, którzy zebrali się tu dziś, w roku 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej, wojny, która przez wiele okresu PRL pozostawała zapomniana, a o historiach jej bohaterów nie mówiono. Oddając należny hołd kapitanowi Stefanowi Pogonowskiemu, skłaniamy głowy przed wszystkimi wielkimi bohaterami, którzy równo 100 lat temu stanęli do nierównej walki o wolność, godność i obronę odrodzonego Państwa - powiedziała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.

Stefan Pogonowski był łodzianinem, dowódcą legendarnego już I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, nazywanego Dziećmi Łodzi. Zginął 15 sierpnia 1920 roku w okolicach Radzymina podczas Bitwy Warszawskiej, prowadząc batalion do ataku na dywizje wroga, próbujące przedrzeć się w okolicach Kątów Węgierskich. Zwycięski atak żołnierzy porucznika Pogonowskiego był jednym z ważniejszych epizodów Bitwy Warszawskiej, który odwrócił przebieg ofensywy Sowietów. 

Jego czyn odznaczony został pośmiertnym awansem na kapitana oraz krzyżem Virtuti Militari, który generał Władysław Sikorski osobiście przypiął do portretu bohatera.  Obraz z medalem, to jedna z nielicznych pamiątek, które przetrwały po kapitanie Pogonowskim. Od 1929 r. upamiętnia go nagrobek z piękną rzeźbą husarza, autorstwa znanego łódzkiego rzeźbiarza Wacława Konopki. W czasach komunistycznych pamięć nie przywoływano jednak imion bohaterów wojny polsko - rosyjskiej, a z pomnika Pogonowskiego w tajemniczych okolicznościach skuto pamiątkową inskrypcję. Na Starym Cmentarzu w Łodzi spoczywają też inni bohaterowie sprzed 100 lat: np. podporucznik Neumark, plutonowy Olgierd Złoty, plutonowy Karol Maks Rozenblat czy kapitan Benedykt Grzymała - Pęczkowski.   

Wiceprezydent Joanna Skrzydlewska przypomniała, że w tym roku pamięć obrońców sprzed 100 lat wybrzmi ponownie, także podczas miejskich  obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej. Miasto pragnie dedykować je innemu, nieco zapomnianemu bohaterowi pochodzenia łódzkiego – kryptologowi  Janowi Kowalewskiemu. Już w kwietniu odbędzie się upamiętniająca go konferencja naukowa, a w sierpniu retro piknik, którym Łódź przywoła klimat trudnego lata 1920 r.  

Polecane aktualności

Pałac Poznańskich z nową iluminacją -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz -  Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 12. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

autor: Monika Kamieńska

W 1970 r. Polskie Nagrania wydały niezapomnianą i fenomenalną wręcz płytę „Marek Grechuta & Anawa”.... więcej

Kontakt