Za tydzień 74. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Za tydzień 74. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto
3 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje z Łodzi do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Od stycznia do września Niemcy zamordowali tam ponad 70 tys. osób. Transporty wznowiono w czerwcu 1944 roku, najpierw do Chełmna, potem do Auschwitz-Birkenau. Przyjmuje się, że ostatni transport został wywieziony z Łodzi do Auschwitz 29 sierpnia 1944 roku. W tym roku mijają 74. lata od tego wydarzenia.

Od 2004 roku w końcu sierpnia Łódź przypomina swoich mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy zostali wywiezieni z getta do Auschwitz – Birkenau, gdzie większość pozbawiona została życia w komorach gazowych i spalona w krematoriach. Dziś na całym świecie żyją nieliczni już Ocalali. Główne uroczystości odbędą się w środę 29 sierpnia 2018 r. na cmentarzu żydowskim i stacji Radegast.

Tego samego dnia w Teatrze Nowym odbędzie się koncert "Sygnowano Bajgelman. Get to Tango" dedykowany rodzinie Bajgelmanów. Opracowania oraz aranżacji wybranych utworów Bajgelmana podjął się wybitny muzyk i kompozytor Jarosław Bester, założyciel i lider kultowej formacji Bester Quartet, zaśpiewją Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias.

Podczas obchodów odbędzie się też otwarcie wystawy o Dawidzie Bajgelmanie pt. "Ślady" i koncert jazzowy Tubis Trio "Sygnowano Bajgelman. Impresje". Specjalnie przygotowywany przez Trio Maćka Tubisa projekt "Impresje" stanowić będzie próbę autorskiego odczytania międzywojennej i wojennej twórczości Dawida Bajgelmana.

Swój udział zapowiedzieli: Ocalały Leon Weintraub, Ambasadorzy i wiceambasadorzy m.in. Izraela, Luksemburga, Niemiec, Austrii, prezes Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Łodzi w Izraelu.

Obchody organizują Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt