Zaczną w Żorach, skończą w Łodzi

Już po raz 33. toczyć się będzie rywalizacja na trasie Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. W tym roku podczas pięciu etapów kolarze pokonają łącznie ponad 770 km. Walka o końcowe zwycięstwo rozpocznie się 29 czerwca w Żorach, a zakończy 2 lipca w Łodzi.

- Trasa będzie przebiegała przez województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie. Zaczynamy etapem Żory – Katowice, a po obiedzie starujemy z Tarnowskich Gór i kończymy w Sosnowcu. Drugiego dnia pojedziemy z Jaworzna do Nowego Sącza, a na 1 lipca mamy zaplanowany etap Mielec – Tarnobrzeg. W linii prostej jest to zaledwie czterdzieści kilometrów, ale trasa wyścigu nie prowadzi głównymi drogami, więc zawodnicy pokonają ich ponad 140. Ostatni etap rozpocznie się w Kielcach, a meta będzie w Łodzi, gdzie tradycyjnie zaczynamy bądź kończymy rywalizację w naszym wyścigu - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego Waldemar Krenc.

W tym roku do rywalizacji ma stanąć ponad 120 kolarzy, reprezentujących 25 ekip z różnych krajów. Nie będzie wśród nich zawodników z Rosji i Białorusi. – Nie życzymy sobie na starcie ekip z tych państw, a jeśli któryś z zachodnich zespołów będzie miał w swoim składzie Białorusina bądź Rosjanina, to nie zostanie dopuszczony do rywalizacji. W tym wszystkim co się dzieje trzeba mieć jakiś honor i godność. Zaprosiliśmy do startu kadrę Ukrainy, która jest w tej chwili rozbita i prawdopodobnie do nas nie dojedzie. Mamy jednak drużynę z Ukrainy, która będzie reprezentowała swój kraj – dodał Krenc.

Od kilkunastu lat integralną częścią imprezy jest Mini Wyścig Solidarności, w ramach którego w miastach etapowych organizowane są zawody kolarskie dla dzieci. W Łodzi młodzi miłośnicy rowerów będą rywalizowali 26 czerwca w Parku Poniatowskiego.

Urząd Miasta Łodzi organizację 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków dofinansował kwotą 40 000 zł.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt