Na parterze Willi pojawi się ikonografia Drohobycza, matecznika Schulzowskiej wyobraźni (m.in.: graficzne portrety miasta od połowy XIX wieku do 2007 roku, mapy, plany miasta, najstarsze pocztówki i zdjęcia z okresu obejmującego lata życia Schulza, przewodniki) oraz zostanie przywołana twórczość dwóch wybitnych artystów drohobyckich: Maurycego Gottlieba i Efraima M. Liliena. Piętro będzie poświęcone biografii i twórczości skromnego geniusza z Drohobycza. Znajdą się tam m.in.: ekslibrisy wykonane dla Weingartena, nieznane zdjęcia Schulza, czasopiśmiennicze i książkowe pierwodruki jego twórczości literackiej wraz z autorskimi ilustracjami, pierwodruki książek bliskich Schulzowi pisarzy (Debory Vogel, Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Kazimierza Truchanowskiego), recenzje Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą, unikatowe druki bibliofilskie z opowiadaniami autora Ptaków, plakaty z wystaw i festiwali schulzowskich, reprodukcje Xięgi bałwochwalczej i rysunków oraz atelier Schulza. W Galerii Chimera będą prezentowane łódzkie konteksty biografii i twórczości Schulza (m.in.: druki bibliofilskie opublikowane w Łodzi oraz łódzka recenzja Sklepów cynamonowych, odwołania do wystaw i spektakli schulzowskich, plan Łodzi z miejscami związanymi z Schulzem, prace łódzkich artystów inspirowane twórczością autora Księgi, wspomnienie Joanny Kulmowej). Wystawę Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki) wzbogacą prezentacje multimedialne: Tryptyk drohobycki Konrada Kierebińskiego – zapowiedź albumu poświęconego Drohobyczowi, montaż zdjęciowy Willa Landaua, wywiady z Alfredem Schreyerem i Joanną Kulmową.
W 2019 roku mija 100 lat od objawienia się światu Teatrum życia i śmierci (tytuł nadany przez Jerzego Ficowskiego) Brunona Schulza, czyli ekslibrisu, który wykonał dla Stanisława Weingartena, swojego najlepszego przyjaciela, wspólnika przedsięwzięć odkrywczych i konesera sztuki. Ten fakt stał się pretekstem dla Zbigniewa Milczarka, zakochanego w Drohobyczu miłośnika twórczości Schulza, aby wzbogacił pokazywaną od kilku lat (m.in.: w Tomaszowie Mazowieckim, Płocku, Warszawie, Mikołowie i Gdańsku) autorską wystawę Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz o łódzki epizod biografii egzystencjalnej, artystycznej i pośmiertnej „dziwnego poety” z „miasta marzeń”.
Nie ulega wątpliwości, że Bruno Schulz był przynajmniej raz w Łodzi – w latach trzydziestych. Odwiedził to miasto przed wyjazdem w 1938 roku do Paryża. Wspominała o tym Ficowskiemu Maria Chazen, wybitna pianistka i przyjaciółka autora Xięgi bałwochwalczej. Wtedy przytłaczające wrażenie zrobił na nim duży fabryczny komin. Co więcej? Maria Chazen w korespondencji z autorem Regionów wielkiej herezji mówiła o kilku wizytach Schulza w Łodzi. Mieszkała wtedy przy alei Kościuszki 46. Jest to więc jeden z trzech schulzowskich adresów na mapie Łodzi. Czy autor Sklepów cynamonowych bywał wcześniej w mieście rodzinnym Tuwima? Gdzie znajduje się pozostała część legendarnej kolekcji Weingartena? Czy zostały ocalone w Łodzi listy Marii Chazen? Jaki los spotkał korespondencję (jedną z najważniejszych w dorobku epistolograficznym autora Wiosny) Schulza z Weingartenem? Może właśnie wystawa Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki) sprowokuje do wznowienia poszukiwań, doprowadzając do spektakularnych odkryć i ustaleń.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa/ Chimera
Wnętrze - secesyjna willa, wzniesiona w 1903 r. wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera dla przemysłowca Leopolda Kindermanna. Siedziba Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi od 1975 r. Eksponuje problemowe wystawy ogólnopolskie i międzynarodowe. Od 1979 roku organizuje międzynarodową wystawę grafiki – Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź.
Godziny otwarcia Galerii Willa/ Galerii Chimera:
Wtorek - piątek 11:00 - 18:00
sobota, niedziela 11:00 - 17:00
Poniedziałek - nieczynne
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na stronie Galerii.
Kurator: Zbigniew Milczarek
Współpraca merytoryczna: Włodzimierz Rudnicki
Organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Czas i Miejsce:
Wernisaż: 26 lipca (piątek) 2019, godz. 17:00
27 lipca - 6 października 2019, w godzinach otwarcia placówki
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galera Willa
90-607 Łódź, ul. Wólczańska 31
----
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
90-009 Łódź, ul. Henryka Sienkiewicza 44
tel. +48 (42) 674 10 59
e-mail: galerie@mgslodz.pl
http://www.mgslodz.pl/
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.