Zakończył się pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie panel obywatelski online

Budki lęgowe dla ptaków, miejsca przyjazne dla jeży, czy też „zielone szlaki” łączące parki z tzw. zielenią nieformalną - to wszystko to rekomendacje panelistów, przygotowane podczas Łódzkiego Panelu Obywatelskiego „Zieleń w mieście”. W sumie zgłoszono i wypracowano 75 rekomendacji. Spośród nich 64 zostały przyjęte, co oznacza, że ponad 80% osób głosowało za ich wprowadzeniem.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Zakończył się pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie panel obywatelski online
3 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Łódzki Panel Obywatelski

Łódzki Panel Obywatelski podzielony był na 3 tematyczne obszary:

  • kształtowanie zieleni w mieście,
  • przeciwdziałania skutkom suszy,
  • wspólne działania mieszkańców i miasta na rzecz poprawy stanu zieleni w mieście.

Paneliści wiedzę na wyżej wymienione tematy zdobywali dzięki 15 ekspertom, którzy przygotowali i poprowadzili prezentację o każdym z obszarów. Po spotkaniach edukacyjnych przyszedł czas na spotkania deliberacyjne – wypracowanie rekomendacji, a na sam koniec głosowanie.

- Jestem z zawodu ogrodnikiem, więc dla mnie poszerzenie wiedzy, którą posiadam ze szkoły dało dużo. Dużo się dowiedziałam i zaczęłam rozmawiać z sąsiadami
i zaczęliśmy wprowadzać pewne rzeczy. Cieszę się, że mogłam w tak krótkim czasie poznać tyle osób i tylu ekspertów, dali nam ogromną wiedzę i energię do działania. Wszyscy na koniec byliśmy tego samego zdania – wychodzimy z wielkim zapałem do zmian
 – mówi Bogumiła Przybylska – jedna z panelistek.

Ciąg dalszy nastąpi

Przyjęcie rekomendacji przez panelistów to koniec panelu, ale nie działań Urzędu Miasta. Teraz będzie spotykał się komitet koordynujący, który będzie wprowadzał rekomendacje w życie, czy to w postaci strategii miejskich, czy też poprzez konkretne programy.

- Rekomendacje są bardzo różne, od takich określających kierunki działań, priorytetów, aż po konkretne rozwiązania. Dla nas wartością dodaną jest to, co zbudowaliśmy przez ostatnie miesiące. Mam takie poczucie, że zbudowaliśmy niesamowitą więź między panelistami, a pracownikami urzędu. Będziemy na pewno jeszcze się spotykać i dalej współpracować w obszarach, którym był poświęcony panel. – mówi Katarzyna Dyzio, z-ca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

Panel obywatelski w czasie pandemii

Wyzwaniem była organizacja panelu online. Pandemia koronawirusa spowodowała, że pierwotny plan spotkań w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta i musiały zostać przeniesione do Internetu. Łódź jest pierwszym miastem w Polsce i Europie, które zorganizowało panel online.

- Zorganizowaliśmy specjalne, dodatkowe spotkanie wprowadzające do formuły online, po to, by mieszkańcy czuli się w tej nowej formule komfortowo. Także ci, dla których największą barierą była bariera techniczna, czyli komputer i Internet. Ale wspierali nas w tym wolontariusze ze strony harcerzy, a także ze strony pracowników urzędu miasta - mówi Konrad Szpak z Instytutu Polityk Publicznych z Krakowa.

- Dla mnie osobiście to było coś nadzwyczajnego, niezwykłe wprost doświadczenie, jeśli chodzi o sposób organizacji tego wszystkiego. Zapisując się na panel, nie myślałam, że to będzie to zrobione aż tak profesjonalnie i tak niezwykle dokładnie i kompetentnie. A to, że zostało przeprowadzone w formie internetowych kontaktów, to jest to coś niezwykłego – mówi Aleksandra Jaśkow-Rzepecka – jedna z panelistek.

W panelu wzięło udział 73 panelistów i panelistek, z czego 6 osób, była to grupa rezerwowa. Pierwsze spotkanie – jeszcze stacjonarne odbyło się 7 marca. Ostatnie spotkanie – głosowanie nad rekomendacjami – spotkanie online odbyło się 18 lipca.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt