Zamiast marnować jedzenie, podaruj potrzebującym

W Polsce rocznie wyrzucamy 9 mln ton jedzenie co plasuje nasz kraj na 5 pozycji wśród 28 z Unii Europejskiej. Statystyczny Polak wyrzuca rocznie ponad 230 kg jedzenia, a w czasie świątecznym miesięcznie marnuje się około 18 kg w przeliczeniu na osobę. Powód? Kupujemy za dużo, nie sprawdzamy dat przydatności do spożycia w efekcie to co nie zostało zjedzone ląduje w koszu.

fot. C00 licence
2 zdjęcia
fot. C00 licence
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Zamiast wyrzucać skoro znów kupiliśmy za dużo oddajmy jedzenie organizacjom pozarządowym, które przekażą je potrzebującym - zaapelowała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - W Łodzi działają już dwie jadłodzielnie, gdzie w dowolnej chwili, absolutnie anonimowo można żywność przynieść a potrzebujący także anonimowo może wziąć z lodówki czego potrzebuje.

Jadłodzielnie są przy ul. POW na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz przy ul. Wólczańskiej obok Caritas. Dodatkowo są lodówki społeczne, chętnie żywność przyjmą także schronisko dla osób bezdomnych przy ul. Nowe Sady czy świetlica przy al. Piłsudskiego.

- Fundacja Podzielmy się od 22 grudnia ogłasza nabór dla zmotoryzowanych wolontariuszy, którzy chcą dowozić jedzenie od osób chcących się dzielić do punktów pomocy, z których będą je odbierać potrzebujący - dodała Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej. - Zachęcam do wsparcia tej inicjatywy, zamiast wyrzucić to czego goście nie zjedli przez święta oddajmy tym, którzy są głodni.

- Niebawem otworzymy kolejną jadłodzielnię, ale na razie zapraszam do korzystania z istniejących lodówek, gdzie można zostawić jedzenie - dodała Oksana Hałatyn-Burda z Foodsharing Łódź. - Proszę tylko opisać pozostawiane potrawy i koniecznie umieszczać datę ich przygotowanie dzięki czemu osoba częstująca się wie jak długo produkt był w lodówce.

Do jadłodzielni można przynosić każdy rodzaj produktów żywnościowych z wyjątkiem alkoholu, surowego mięsa i jajek.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt