Zielone Polesie kwitnie dalej. Kolejne inwestycje w toku

Trwa program rewitalizacji Starego Polesia. Modernizowane będą w tym roku kolejne odcinki ulic, przybędzie zieleni, a inwestycje planowane są także na kolejne lata.

fot. Stefan Brajter / Archiwum UMŁ
12 zdjęć
fot. Stefan Brajter / Archiwum UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Jak poinformowała Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich, na ten rok przewidziano do realizacji projekt kompleksowego remontu al. 1 Maja na odcinku między ul. Gdańską i Żeromskiego. Powstaną tam nowe granitowe chodniki, asfaltowa jezdnia, miejsca postojowe oraz przybędzie zieleni – 43 nowe drzewa i prawie 3 tys. m kw. skwerów. Kontynuowane będą również prace na ul. Lipowej, która w części jest już rodzajem woonerfu i dalej będzie przebudowana w podobnej formie na odcinku pomiędzy ul. Więckowskiego a Zieloną. Kolejne 3 projekty w tej okolicy będą miły charakter partycypacyjny i zostaną skonsultowane z mieszkańcami.

- Rewitalizacja Zielonego Polesia to program wieloletni, z harmonogramem prac na kolejne lata. Od 2020 roku będą dokańczane inwestycje w kierunku południowym, a więc ul. Lipowa, Strzelców Kaniowskich, Pogonowskiego w kierunku Zielonej, a później remonty obejmą oś zachodnią, czyli ul. 6 Sierpnia, Struga, Marii Skłodowskiej-Curie – zapowiedział Robert Kolczyński, dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami UMŁ. Do tego powstaną parki kieszonkowe oraz nowe tereny zielone. To program na 5 lat, a koszty rewitalizacji liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Średnio remont odcinka pomiędzy przecznicami kosztuje obecnie od 2 do 2,5 mln zł.


O Zielonym Polesiu

Na program Zielone Polesie składa się modernizacja kilkunastu ulic w ulice-ogrody, uspokojenie ruchu, utworzenie nowych terenów zielonych, m.in. w formie parków kieszonkowych (pocket-park) oraz stworzenie warunków do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Program „Zielone Polesie” ma za zadanie wyznaczać ścieżkę realizacji w ujęciu długofalowym, dla wytyczonych projektów, obejmujących swym zakresem działania funkcjonalno-przestrzenne, społeczne i ekonomiczne, wchodzące w zakres szeroko rozumianej partycypacji społecznej.
Głównym celem przygotowywanych planów miejscowych jest szeroko rozumiana poprawa jakości życia, zamieszkania i korzystania z obszarów objętych opracowaniem, aktywizacja terenu i rzeczywista możliwość planowanych rozwiązań.
Koncepcja opiera się na poprawie jakości zasobów znajdujących się w rękach miasta – takich jak ulice czy zieleń – z jednoczesnym tworzeniem nowych możliwości inwestycyjnych sektora prywatnego.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt