Zmniejszanie dystansu. Viktoria Górko, Natalia Konca, Alicja Ostrowska

autor:

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Galeria Bałucka, 91-438 Łódź, Stary Rynek 2)

26.02.2021

Viktoria Górko, Natalia Konca i Alicja Ostrowska, to studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wyróżnione nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 37. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Artystki przedstawią prace, które powstawały m.in. w czasie izolacji związanej z rozwojem SARS-CoV-2 – w momencie odosobnienia, który okazał się bardzo twórczym okresem. Galeria zaprezentuje realizacje rozmaitych technik, od malarstwa, przez druk cyfrowy na tkaninie, film, instalację i działania wykraczające poza sztywne ramy technik sztuk plastycznych. Ekspozycja ukaże wielość form wypowiedzi, jak również „gorących” tematów, które postanowiły podjąć autorki wystawy. Wśród nich m.in. zapiski codzienności, wątki dotyczące akceptacji własnego ciała, życia w społeczeństwie, kondycji popkultury i stanowiska względem wydarzeń, które ostatnio elektryzują nasz kraj.

7 zdjęć
praca artystki Natalii Koncy, Tłum w tłumie, instalacja
praca artystki Alicji Ostrowskiej, z cyklu Pop life, kolaż cyfrowy
zdjęcie przedstawiające pracę artystki Alicji Ostrowskiej Okno
zdjęcie przedstawiające pracę artystki Natalii Koncy, Życie w kwadracie, ręcznie malowane kafelki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Zapraszamy na wernisaż w formie live`u na Facebooku Galerii: 26.02, godz. 18.00. Natomiast wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 27.02.2021 

Sztuka odporna

W plebiscycie na Słowo Roku 2020 pierwsze miejsce w głosowaniu internautów, jak również kapituły językoznawców, zajął wyraz koronawirus. Wybór ten nie dziwi chyba żadnego Polaka. Wśród innych propozycji, które wskazywali głosujący, znalazły się takie określenia jak: kobieta, apostazja, lockdown, Covid-19, pandemia, aborcja, strajk, kwarantanna czy LGBT. Hasła te dobrze pokazują, czym ostatnio żyło społeczeństwo, i jakie tematy były ‒ i nadal są ‒ aktualne. Słownik roku 2020 powiększyłabym również o całe wyrażenia, takie jak: przechodzenie czegoś bezobjawowo, znoszenie obostrzeń czy zmniejszanie dystansu. Ostatnie sformułowanie wydaje się być właściwym, szerokim pojęciem, nie tylko dla określenia ruchu społeczeństwa, ale również działań artystycznych – dobrą zapowiedzią jutra. (…)


Pranie mózgu

(…) Viktoria Górko jasno daje do zrozumienia, że współczesna sztuka często jest zbyt wyniosła, przez co oddala się od odbiorców, których właśnie najbardziej powinna dotykać. Przesiąknięci rutyną dnia, nie powinniśmy wstydzić się na co dzień opowiadać o prostych sprawach.

W pracach z cyklu „Brainz” (druki cyfrowe na tkaninie) z przedstawionej u dołu kompozycji głowy autorki wysypują się szkicowe, oszczędne w swym kształcie przemyślenia, sny i żywcem przerysowane historie, które wydarzyły się naprawdę. Fakt, że wolno nam to zobaczyć, to świadoma decyzja ze strony autorki. Odkrywamy, że 7:00 jest jej godziną pobudki, ulubionym miastem Berlin, a koszmarem sennym – pękające akwarium z rybami. Nie widzę w tym ekshibicjonizmu, a okazanie sympatii odbiorcy, zaufanie mu. Sztukę domową – czułą nie-sztukę. (…)



Namazane

(…) Uproszczone szkicowe figury, podążanie za linią i szybki rysunek – najlepiej bez odrywania ręki, to elementy rozpoznawcze stylistyki Natalii Koncy. Autorka zauważyła, że kształty, początkowo kreślone w szkicowniku, dobrze odnajdują się w postaci m.in. druku na tkaninie – „Mój rysunkowy pamiętnik”, aplikacji na kafelkach – „Życie w kwadracie”, tkaniny żakardowej – „Włosięta”, jak i całych instalacji. (…)

Niezależnie od wybranego materiału, prace Natalii przenika radość tworzenia, obserwowania otoczenia i komentowania go, niejednokrotnie z odrobiną sarkazmu. Już sam wybór hasła przewodniego dla tych działań – „Namazane” to komunikat, za którym stoi pozorna niestaranność i ogromna ekspresja. (…)

Depilacja rzeczywistości

(…) Alicja Ostrowska, sięgając po znane symbole popkultury czy własny wizerunek, pragnie pokazywać, z czego obecnie się składamy i czym żyjemy. Niestety nie zawsze jest to wartościowy grunt, coraz częściej zwracamy uwagę na to, co sztuczne – na obiekty, które nas uwodzą. (…)

Do komentowania rzeczywistości autorka wykorzystuje również własny wizerunek. W końcu nie jest jednostką odizolowaną od realnych problemów, a uczestniczką wielu portretowanych sytuacji. W pracach z serii „Okno” Alicja pyta o istotę człowieka, elementy, które potrafią budować jego wnętrze, by w innym projekcie przy pomocy zdeformowanych skanów, odrealniać swój wizerunek zewnętrzny. (…)

Dominika Pawełczyk // fragmenty tekstu do folderu wystawy „Zmniejszanie dystansu. Viktoria Górko, Natalia Konca, Alicja Ostrowska”

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt