"Umieranie i opieka paliatywna na ekranie a bioetyka i medycyna - fakty i mity" - wykład w MS2

autor:

ms2 | Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Ogrodowa 19)

06.02.2019

W ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów: "Początek i koniec życia - aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje". Audiowizualne egzemplifikacje dylematów, z którymi medycyna i bioetyka zmagają się na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej.

fot. mat. Muzeum Sztuki w Łodzi
Zdjęcie promujące wydarzenie: "Umieranie i opieka paliatywna na ekranie a bioetyka i medycyna - fakty i mity" - wykład w MS2. Kadr z filmu: "Gran Rounds Wit"
2 zdjęcia
fot. mat. Muzeum Sztuki w Łodzi
fot. mat. Muzeum Sztuki w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Żyjemy w świecie, w którym medycyna wywiera coraz większy wpływ na styl życia, świadomość i kulturę społeczeństw krajów rozwiniętych (...) Truizmem byłoby stwierdzenie, że zwierciadłem współczesnego społeczeństwa jest film. Oczywiste zatem, że trudna etycznie problematyka medycyny reprodukcyjnej i terminalnej jest przedmiotem zainteresowania twórców filmowych. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre, bo film – podejmując tematykę, która żywo obchodzi współczesnego człowieka, czującego się niekiedy zakładnikiem technologii medycznej i pragnącego wyzwolić się spod dyktatu medycyny – nie tylko wpisuje się w toczącą się dyskusję społeczną, ale też staje się ważnym i niejednokrotnie opiniotwórczym głosem. Negatywną stroną filmowego zainteresowania problematyką medyczną początku i końca życia jest to, że niekiedy w obrazach filmowych powielane są popularne przekłamania i mity dotyczące procedur medycznych. Cykl wykładów bierze na warsztat te filmowe odzwierciedlenia i prezentuje je w perspektywie bioetycznej.
/Więcej o cyklu otwartych wykładów/seminariów: "Początek i koniec życia - aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje" oraz o programie wykładów na stronie Muzeum Sztuki/.

"Umieranie i opieka paliatywna na ekranie a bioetyka i medycyna - fakty i mity".
Przyglądając się filmowym obrazom śmierci i umierania, można odnieść wrażenie, że we współczesnym kinie istnieje pewien kanon dobrego umierania i dobrej śmierci. Filmowi bohaterzy umierają najczęściej w ramach kilku powtarzających się schematów narracyjnych, które nierzadko nie mają ścisłego umocowania w wiedzy medycznej (...). W naszym wystąpieniu skoncentrujemy się na przykładach reprezentacji umierania i opieki paliatywnej w kulturze audiowizualnej. Pokażemy, z jaką częstością pojawiają się one we współczesnej kulturze audiowizualnej i czy odsetek filmów oraz seriali medycznych, w których są obecne, zmienia się. Wskażemy, którym filmowym motywom zazwyczaj towarzyszą. Następnie przeanalizujemy je na dwóch płaszczyznach – z punktu widzenia bioetyki i medycyny. W naszych rozważaniach zwrócimy uwagę na powtarzające się na ekranie fakty i mity dotyczące opieki paliatywnej i umierania. Na koniec wskażemy kilka zjawisk, które przyczyniają się do stereotypizacji śmierci i opieki paliatywnej na ekranie.

Klaudia Czarnik - absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stypendystka w projekcie NCN „Struktura pojęciowo-definicyjna analiz bioetycznych dotyczących medycyny reprodukcyjnej i terminalnej oraz diagnostyki śmierci i jej wpływ na jakość i kierunki argumentacji” pod kierownictwem dr Anny Alichniewicz. 

Monika Michałowska - adiunkt w Zakładzie Bioetyki Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Koncentruje się wokół zagadnień bioetyki, jak również wzajemnych wpływów bioetyki oraz współczesnego kina i sztuk audiowizualnych.

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o wykładzie na stronie Muzeum.
Prowadzące: Klaudia Czarnik i Monika Michałowska.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów: "Początek i koniec życia - aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.
Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum (zakup w kasie przed wydarzeniem).

Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi

Czas i miejsce:
6 lutego (środa) 2019, godz. 18:00-19:00
Muzeum Sztuki w Łodzi/ MS2 - sala audiowizualna
91-065 Łódź, Ogrodowa 19
e-mail: muzeum@msl.org.pl
https://msl.org.pl/
----
Muzeum Sztuki w Łodzi
MS1, 90-734 Łódź, Więckowskiego 36
MS2, 91-065 Łódź, Ogrodowa 19
www.msl.org.pl

Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

niedziela, 30 czerwca 2024

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

30.06.2024 cały dzień
 -  Niedziela z PTTK - piesza wycieczka

Niedziela z PTTK - piesza wycieczka

Mamy wakacje ! Warto je zacząć aktywnie, tj. wybrać się na wyprawę w malownicze leśne okolice na wschód od Łodzi. więcej

30.06.2024 08:40
 -  WYCIECZKA ROWEROWA z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy PTTK

WYCIECZKA ROWEROWA z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy PTTK

Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK zaprasza 30.06.2024 na niedzielną bezpłatną wycieczkę rowerową dla wszystkich zainteresowanych udziałem. więcej

30.06.2024 09:00
 -  ROCK & VINYL - Kiermasz płyt winylowych i CD w Galerii Łódzkiej

ROCK & VINYL - Kiermasz płyt winylowych i CD w Galerii Łódzkiej

W sobotę oraz w niedziele handlową 29-30.06 widzimy się w Galerii Łódzkiej na Kiermaszu płyt winylowych i CD. więcej

Galeria Łódzka (ul. Piłsudskiego 15/23)
30.06.2024 09:30
 -  Joga w Parku Źródliska I

Joga w Parku Źródliska I

To już XII sezon z Jogą w Parku. Jak co roku w okresie wakacyjnym Zielona Łódź i Centrum Hatha-Jogi Michała Szczepanika zapraszają na praktykę na świeżym powietrzu. więcej

Park Źródliska I w Łodzi
30.06.2024 10:00
Kontakt