Ponadczasowi - teatralna inicjatywa Aleksandry Czerczyńskiej [ZDJĘCIA]

Przez prawie 30 lat prowadziła firmę cateringową i choć nie była to działalność związana ze sztuką, to ta zawsze była bliska jej sercu. Kiedy nadarzyła się okazja, dla zabawy zagrała w spektaklu teatralnym. Światła reflektorów, pierwsze brawa i owacje sprawiły, że wpadła po uszy w teatr… i tak została. Od 16 lat Aleksandra Czerczyńska bawi się sztuką, a od 9 lat współtworzy teatr „Ponadczasowi”.

fot. Krzysztof Grzywiński
Od 16 lat Aleksandra Czerczyńska bawi się sztuką, a od 9 lat współtworzy teatr „Ponadczasowi”
10 zdjęć
fot. Krzysztof Grzywiński
fot. Krzysztof Grzywiński
fot. Krzysztof Grzywiński
fot. Krzysztof Grzywiński
fot. Krzysztof Grzywiński
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Początki związane z aktorstwem, występami i teatrem mogą wydawać się banalne. Aleksandra Czerczyńska ze śmiechem wspomina stroje, przebrania, przygotowywane na imprezy towarzyskie. Efektem tych zabaw było zaproszenie do wzięcia udziału w spektaklu Cha cha” prof. Mieczysława Gajosa. 

– Na spektakl zaprosiliśmy mnóstwo znajomych. Kiedy zobaczyli nas na scenie, byli zaskoczeni. Byliśmy tak poprzebierani, że nas po prostu nie poznali. To było istne szaleństwo! Potem z tym spektaklem pojechaliśmy na festiwal teatrów niezależnych Galimatias”, gdzie profesjonalne jury nagrodziło mnie wyróżnieniem aktorskim spośród 60 aktorów. Oczywiście byłam najstarsza. To mnie przekonało, że warto się starać i spełniać marzenia – wspomina.

Pierwsze koty za płoty

Chociaż grupa teatralna była wówczas w sile wieku – średnia wynosiła ok. 48–50 lat, a w pozostałych zespołach ledwie 20 – to właśnie spektakl Cha cha” został nagrodzony gromkimi brawami.

– Jak już pojawiły się brawa i reflektory, i owacje, to koniec! Człowiek przepadł i utonął! – ze śmiechem dodaje Aleksandra Czerczyńska.

Po pierwszym sukcesie pojawiła się propozycja wystąpienia w spektaklu Marka Chronowskiego Pekające torby z papieru”. Projekt został stworzony przez Romualdę Tomsen, zyskał zewnętrzne dofinansowanie i był skierowany głównie do osób w wieku 60+. Mimo że Aleksandra Czerczyńska jeszcze nie skończyła 60 lat, dostała propozycję zagrania w spektaklu.

– To była zgoła inna rola niż te poprzednie. Miałam zagrać kobietę, która jako pierwsza trafiła do domu starców, a miała wszystko: pieniądze, urodę, a tak jakoś przepuściła życie przez palce… Byłam ciekawa, czy uda mi się wyrazić żal tej mojej postaci – wspomina łodzianka.

Spektakl odniósł duży sukces w Łodzi i był wystawiany wielokrotnie. Wraz z tym pierwszym przedstawieniem wykrystalizował się pomysł na nazwę zespołu. Tak powstała grupa teatralna Ponadczasowi”. Pojawił się kolejny scenariusz, wystawiono kolejną sztukę, a potem następne… W sumie było ich siedem, a dwie kolejne są już w realizacji.

Twórca i tworzywo

Aleksandra Czerczyńska od początku występowała we wszystkich spektaklach grupy Ponadczasowi”. Potem zaczęła je tworzyć sama. Najpierw napisała i wystawiła sztukę Łódź, moja miłość”. 

– Łodzią zachwyciłam się, będąc ok. 40-tki. Chodziłam na wykłady, czytałam różne materiały i książki, szukałam i szperałam, aż w końcu znalazłam pozycję Sezon w Łodzi nie zaszkodzi” Jerzego Urbankiewicza. Oszalałam na punkcie tej książki i ona była inspiracją do napisania scenariusza – przyznaje.

Historia zaczyna się od nadania praw miejskich, a kończy premierą Dziadów” Adama Mickiewicza, wyreżyserowanych przez Kazimierza Dejmka pod koniec lat 60.

– To bogata historia Łodzi opowiedziana poprzez ciekawostki i anegdoty. Pierwsza recenzja, która powstała po premierze tego spektaklu, odzwierciedla to, co chciałam przekazać. Teatrolog napisała bowiem, że po tym spektaklu zakochała się w Łodzi na nowo”. I o to mi właśnie chodziło – uśmiecha się Aleksandra Czerczyńska.

Przedstawienie obejrzało ok. 4 tys. widzów, zawsze z kompletem na widowni.

Sztuka jest bardzo wymagająca dla aktorów. Wielokrotne zmiany kostiumów, szybkie przejścia i dynamiczne wcielanie się w postaci z coraz to innej epoki. – W pewnym momencie w ciągu 10 min przebieram się aż cztery razy! Ale wszystko musiało być dopracowane w jak najdrobniejszym szczególe. 

- Tworzenie sztuki to bardzo skomplikowany proces – od pomysłu, szukania materiałów źródłowych, napisania scenariusza z podziałem na role, przygotowania kostiumów, scenografii…i tak dalej. Niemalże wszystko robimy sami i za własne fundusze – mówi Czerczyńska.

Potrójna rola: aktorki, scenarzystki i reżysera, jest szalenie trudna do pogodzenia. – Najpierw muszę ustawić każde oko, ramię, spojrzenie, kolano. Dopiero potem wchodzę w swoją aktorską rolę i to jest bardzo trudny proces, ale co ja na to poradzę, że uwielbiam i grać, i pisać, i reżyserować! – śmieje się łodzianka.

Zgrany zespół

Ponadczasowi” to obecnie grupa 18 osób, aktorów i muzyków, którzy w pełnym składzie biorą udział w każdym spektaklu. Tu nie ma wyjątków.

– Nie mogę zdecydować, że jeden gra, a drugi nie. U nas każdy ma swoje 5 min solo na scenie. Doskonale wiem, kto ma większy dystans do siebie, kto lepiej deklamuje i w ten sposób dobieram indywidualnie rolę do osoby – mówi Aleksandra Czerczyńska.

Dzięki temu zespół jest zgrany, a artyści przyjaźnią się ze sobą i chętnie spotykają się nie tylko na próbach, ale również poza nimi.

– Najważniejsi są ludzie – fantastyczna grupa pozytywnie zakręconych indywidualności. Bez nich i ich zaufania moje scenariusze spoczywałyby spokojnie na dnie szuflady – dodaje łodzianka.

Najbliższe plany to zupełnie nowa sztuka zatytułowana W cieniu”. Jest ona poświęcona życiu i twórczości Ireny Tuwim. Premiera już 6 września w Domu Literatury.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

poniedziałek, 15 lipca 2024

 -  Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

W dniach od 1 do 27 lip­ca za­pra­sza­my do peł­nej atrak­cji stre­fy Mi­ne­craft w Pa­sa­żu Łódz­kim! więcej

Centrum Handlowe Pasaż Łódzki (al. Jana Pawła II 30)
15.07.2024 - 19.07.2024 12:00
 -  Letnia Akademia Tańca 01.07 - 26.07 w AOIA

Letnia Akademia Tańca – Wakacyjne warsztaty taneczne dla młodzieży w AOIA

Zapraszamy na Letnie Warsztaty Taneczne dla młodzieży w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych! więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/56)
15.07.2024 - 19.07.2024 12:00

wtorek, 16 lipca 2024

 -  Animacje z Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt w Manufakturze

Animacje z Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt w Manufakturze

We wtorki (godz. 11-14) i czwartki (godz. 16-19) w programie m.in. gry integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, skręcanie balonów, zajęcia ruchowo-taneczne. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
16.07.2024 11:00

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej - wachlarze i klapki, letnie dodatki

Wachlarze i klapki, letnie dodatki – zapraszamy na kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci. więcej

Biblioteka Miejska - Filia Nr 19 (Łódź, ul. Żubardzka 3)
16.07.2024 12:00
 -  Fuzja z Latem - Wtorki z Ciałem

Fuzja z Latem - "Wtorki z Ciałem"

Fuzja z Latem trwa! Zapraszamy na letnie "Wtorki z ciałem"! więcej

Fuzja (Łódź, ul. Milionowa 6A)
16.07.2024 18:00
 -  Treningi rugby nie tylko dla zaawansowanych w Manufakturze

Treningi rugby nie tylko dla zaawansowanych w Manufakturze

Co prawda, rugby nie jest tak popularne w Polsce, jak piłka nożna czy siatkówka, jednak z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Treningi rugby na piasku powracają na plażę w… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
16.07.2024 18:00
 -  "Dotknąć pustki" - Lato w Teatrze Powszechnym

"Dotknąć pustki" - Lato w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Lato w Teatrze - bilety w specjalnych wakacyjnych cenach. więcej

Teatr Powszechny w Łodzi, Mała scena (ul. Legionów 21)
16.07.2024 19:15

środa, 17 lipca 2024

W głowie się nie mieści! Film i zajęcia o emocjach w EC1

NCKF i Ulica Żywiołów zapraszają na film "W głowie się nie mieści 2" i zajęcia "W labiryncie emocji”. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
17.07.2024 09:30
Kontakt