Ciało i ekran: "Piętno a nienormatywność cielesna" - wykład w ms2

autor:

ms2 | Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Ogrodowa 19)

03.04.2018

Seminarium stworzone w ramach projektu Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwem realizowanego w Zakładzie Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy filmoznawców z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Seminarium porusza tematy związane z audiowizualnymi reprezentacjami nienormatywności cielesnej, erotyki i śmierci, umieszczając je w interdyscyplinarnych - antropologicznych, filmoznawczych, bioetycznych - ramach badawczych.

fot. Kadr z filmu "Człowiek słoń" (The Elephant Man), reż. David Lynch, 1980/ mat. pras. ms2
Ciało i ekran: "Piętno a nienormatywność cielesna" w ms2

Piętno a nienormatywność cielesna na przykładzie filmu Człowiek słoń D. Lyncha - mgr Agnieszka Pacek

Celem wystąpienia jest zaprezentowanie problemu piętnowania i marginalizacji osób o nienormatywnej cielesności w odniesieniu do filmu Człowiek słoń (1980) w reżyserii Davida Lyncha. Zainteresowanie odmiennością cielesną, jak i ambiwalencja w jej „odbiorze” są zjawiskami głęboko ugruntowanymi kulturowo. Z jednej strony, wspomniana odmienność budzi dotkliwy lęk (zdaniem badaczki Leslie Fiedler jest on związany z lękiem o własną integralność cielesną i tożsamościową), z drugiej, niezdrową fascynację i zainteresowanie związane z potrzebą oglądu wspomnianego typu ciał. W prezentacji poruszone zostaną zatem kwestie pokazów osobliwości, tworzenia specyficznych narracji wokół ciał odmiennych czy wspomniana ambiwalencja percepcji. Punktem odniesienia dla problemu piętnowania i stygmatyzacji odmienności cielesnej będą koncepcje badawcze Ervinga Goffmana, Charlesa Stangora czy Christiana Crandalla. W wystąpieniu zostanie uwzględniony sposób prezentacji odmienności cielesnej przez reżysera – wykorzystanie określonych zabiegów narracyjnych (np. początkowe „ukrywanie” głównego bohatera przed wzrokiem widza), ekspresjonistyczna estetyka filmu, połączenie różnych formuł gatunkowych (np. horror i melodramat) czy dwuznaczność przekazu w odniesieniu do społecznej akceptacji odmienności. Do wspólnej refleksji i dyskusji pozostanie kwestia w jaki sposób kino i media współcześnie przedstawiają problem nienormatywności cielesnej.

Agnieszka Pacek – absolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej oraz filmoznawczej z wiedzą o mediach. Obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Interesuje się problematyką śmierci i nieśmiertelności, a także marginalizacji społecznej (zwłaszcza w kontekście cielesności pojmowanej jako nienormatywna). Zainteresowania badawcze ogranicza przede wszystkim do kultury Zachodu.

Więcej informacji na stronie Muzeum.
Wstęp: 1 zł

Czas i miejsce:
3 kwietnia (wtorek) 2018, godz. 18.00
Sala audiowizualna ms²
91-065 Łódź, ul. Ogrodowa 19

Organizator:

Muzeum Sztuki w Łodzi
ms1, 90-734 Łódź, Więckowskiego 36
ms2, 91-065 Łódź, Ogrodowa 19
www.msl.org.pl

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Kontakt