Prace składające się na tytułowy cykl to obrazy dyplomowe, które powstały w Pracowni Obrazu prof. Aleksandry Gieragi oraz w Pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Inspiracją do nich stały się tagi czyli podpisy graficiarzy. Każdy z tagów posiada maksymalnie pięć znaków. Wynika to z małej ilości czasu, jaki graficiarze mają na zostawienie swojego plastycznego śladu. Muszą to robić szybko i dyskretnie, gdyż ich działania są nadal nielegalne. To, co zafascynowało artystkę w tagach to zarówno ich forma, jak i ukryta, niedosłowna treść.
W cyklu siedemnastu obrazów Barbary Olejarczyk ważną rolę odgrywa kolor. Niezwykle intensywne, jaskrawe i energetyczne barwy, ich kontrasty odzwierciedlają stosunek autorki prac do Łodzi, wskazują na silną więź z miastem, w którym mieszka od sześciu lat, i z którego czerpie inspiracje do swych działań twórczych. Skupiają one i zatrzymują uwagę odbiorcy. (…)
Słowa znajdujące się na obrazach to zaszyfrowane przymiotniki, które zdaniem Olejarczyk najlepiej i najtrafniej opisują nasze miasto, sposób, w jaki je sama postrzega. Każdy napis przybiera inną formę i znajduje się na podłożu o innym formacie. Znajdziemy tu takie słowa, jak: „miła”, „zielona”, „radosna”, „rodzinna”, „autentyczna”. Na największym płótnie widnieje słowo „ludzka”, bo właśnie to określenie najlepiej oddaje charakter Łodzi.
Barbara Olejarczyk poprzez akcje organizowane na rzecz rozwoju lokalnej społeczności stara się animować, aktywizować i wyzwalać u łodzian, a szczególnie mieszkańców obszaru Starego Rynku kreatywność.
Więcej informacji na stronie Galerii.
„Krzyżówka” to projekt społeczno-kulturalny, którego głównym celem jest reaktywowanie więzi między mieszkańcami Starego Rynku, ich aktywizowanie i integrowanie. Adresowany jest także do turystów, przechodniów oraz wszystkich osób, które pragną przyczynić się do ożywienia łódzkiej starówki i dostrzegają potencjał, jaki ma to miejsce. (...)
Zarówno „Pejzaże słowne”, jak i „Krzyżówka” składają się na niezwykły projekt, wyrastają z niezwykłej idei. To zwięzła i syntetyczna, ale zarazem treściwa opowieść o Łodzi, o jej historii, tradycjach, mieszkańcach, sprowadzona do zaledwie kilkunastu słów, które idealnie opisują miasto i wyrażają więź emocjonalną ludzi, którzy w nim żyją.
/Fragmenty tekstu do folderu Adriana Michalska/
Barbara Olejarczyk - urodzona w 1992 r. w Jarosławiu. Studiuje obecnie na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w Pracowni Obrazu prof. Aleksandry Gieragi oraz Pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka. Artystka związana jest z malarstwem, w którym podejmuje temat widzenia pszczół, natury oraz syntezy. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in.: Łodzi, Wrocławiu oraz Warszawie. W 2017 r. otrzymała Artystyczne Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi. Laureatka konkursu Bryły Platona we Wrocławiu (2017) oraz konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie (2017). Finalistka konkursu Armenia, tożsamość i miłość w Warszawie (2017). Mieszka i tworzy w Łodzi.
Dodatkowe informacje:
Kurator wystawy: Adriana Michalska
Zapraszamy w dniach 10 i 17 lipca 2018 do Galerii Bałuckiej na warsztaty plastyczne: „Awangardowy plakat” - towarzyszące wystawie Barbary Olejarczyk/ Pejzaż słowny.
Organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Czas i Miejsce:
22 czerwiec (piątek) - 29 lipiec (niedziela) 2018
w godzinach otwarcia placówki.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Bałucka
91-438 Łódź, ul. Stary Rynek 2
tel. +48 (42) 657 58 52
Galeria powstała w 1975 roku.
Prezentuje twórczość młodego pokolenia artystów.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
90-009 Łódź, ul. H. Sienkiewicza 44
http://www.mgslodz.pl/
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.