BASTARDA | koncert w Fabryce Sztuki
1 MARCA 2018 (CZWARTEK), GODZ. 21:00 / WSTĘP WOLNY
#PRZEPRASZAMY, ŻE W CZWARTEK
miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
Zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelmiego z Grudziądza (1392 - ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Muzycy posiłkując się metodą "viola bastarda", czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii - osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny charakter utworów oraz mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji tematów Piotra z Grudziądza.
Premiera płytowa debiutanckiego albumu "Promitat eterno" z gościnnym udziałem pianisty Marcina Maseckiego, wydana nakładem oficyny Lado ABC, odbyła się 22 października 2017 roku w Studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana.
Piotr z Grudziądza (Piotr Wilhelmi, Piotr Wilhelmi z Grudziądza) - kompozytor i poeta. Urodził się w 1392 w Grudziądzu, zmarł ok. 1480. Dzięki podróżom i kontaktom z różnymi środowiskami uznaje się go za twórcę międzynarodowego. Napisał kilkadziesiąt utworów religijnych i świeckich 2-, 3-, 4- i 5-głosowych. Większość jego kompozycji to kilkutekstowe motety łacińskie, podpisywane charakterystycznym akrostychem - Petrus, który składał się zawsze z pierwszych liter kolejnych słów tekstu. Nazwisko Piotra z Grudziądza długo nie było znane muzykologom. Odkrycia dokonał dopiero w 1975 czeski naukowiec Jaromír Černý.
Następny koncert w ramach projektu #przepraszamy, że w czwartek:
- 12 kwietnia - Kapital + Richard Pinhas