"Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość"

autor:

Akademickie Centrum Designu (Łódź, ul. Księży Młyn 13/15)

21.02.2024

Wystawa „Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” prezentuje prace obecnych i byłych pedagogów oraz studentów wszystkich pracowni Instytutu.

"Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość"

Ekspozycja łączy dzieła najnowsze – efekty pracy ostatnich miesięcy i lat z reprodukcjami prac z początków istnienia Pracowni Biżuterii.

„Nie jesteśmy w stanie odizolować się od agresywności zawartych na sobie proporcji. Chcemy czy nie chcemy formy działają. Dlatego każdy szczegół (noszony) musi mieć piętno sztuki. To piękno w formie ma duży wpływ wychowawczy na człowieka”.
~ Helena Kowalewicz-Wegner

W 1959 roku w Studium Odzieży, Galanterii i Grafiki Żurnalowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi powstała Pracownia Galanterii, której organizacją zajęła się Lena Kowalewicz-Wegner. W pracowni tej rozpoczęła się historia nauczania projektowania biżuterii w łódzkiej uczelni.
Choć na świecie przez lata ta dziedzina projektowania musiała starać się o autonomię i zrozumienie, by nie była traktowana jako dodatek do ubioru czy też dekoracja lub inwestycja, łódzcy pedagodzy zawsze podkreślali związki biżuterii artystycznej ze sztuką. Pokolenia studentów zdobywały wiedzę i umiejętności najpierw w pracowni istniejącej w ramach Katedry Ubioru ASP w Łodzi, a od 2002 roku w osobnej Katedrze Biżuterii, która przekształciła się w obecny Instytut Biżuterii. Od 2019 roku projektowanie biżuterii stało się kierunkiem, a ASP w Łodzi jedyną w Polsce uczelnią artystyczną oferującą możliwość kształcenia w tej dziedzinie.


Miejsce: Akademickie Centrum Designu,

I piętro, ul. Księży Młyn 13/15


Wernisaż:
21.02.2024 r., godz. 13.00

Termin wystawy:
21.02–17.03.2024 r.

wt. – czw. 11.00 – 15.00
pt., sob. i nd. 12.00 – 19.00
(wejście od ul. Księży Młyn)


Więcej informacji:

Link do wydarzenia

Profil Facebook

Zobacz również:

Kontakt