Zabierzemy uczestników w fascynującą podróż przez kraje i kultury. Dzieci chętnie sięgają po nowe teksty literackie z odmiennych kręgów kulturowych (bajki japońskie, chińskie, arabskie). Różnorodne teksty stają się pretekstem do poważnych rozmów, a geograficzno-literackie wycieczki kierują uwagę czytelników na problemy obce polskiemu dziecku (np. brak dostępu do wody). Chcemy pokazać środkowoeuropejską wspólnotę – przyjrzeć się dziedzictwu Słowian zapisanemu w baśniach, sięgnąć po teksty z kultury ludowej Węgier, Czech itd. Zamierzamy po raz pierwszy zająć się tekstami pokazującymi kulturę charakterystycznych polskich mniejszości etnicznych – Kaszubów i Ślązaków oraz pokazać początki polskiej bajki literackiej, omawiając wybrane teksty Krasickiego i Mickiewicza, będącego tłumaczem La Fontaine.
Tradycyjnie zajęcia zostaną urozmaicone quizami, zadaniami literackimi i aktorskimi. Dzieci będą samodzielnie i w grupie pracować z tekstem literackim, będziemy rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem i odczytywania ukrytych, metaforycznych sensów tekstu.
Dzieci obowiązuje kostium związanym z tematem warsztatu!
zapisy : biuro@pos.lodz.pl
koszt jednorazowego warsztatu 25 zł - rodzina (dzieci wraz z opiekunami)
Karolina Kołodziej – adiunkt w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego. W roku 2005 obroniła doktorat pt. „Obraz Łodzi w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski”, który ukazał się drukiem w roku 2009 (Wydawnictwo Piktor). Obecnie przygotowuje rozprawę habilitacyjną. Zainteresowania naukowobadawcze koncentrują się wokół literatury drugiej połowy XIX wieku oraz literatury modernizmu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca Łodzi (przełomu wieków) na mapie literackiej. Autorka artykułów poświęconych tej tematyce. Współautorka książki „Zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego” (Wydawnictwo Primum Verbum 2010) i „Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci” (Wydawnictwo Literatura 2013). Współredaktorka „Odkrywanie Tuwima. Książka inspirowana twórczością Poety” (Regio 2014) oraz książki „70 lat Uniwersytetu Łódzkiego w przestrzeni miejskiej Łodzi” (Łódź 2015). Autorka książki dla dzieci „Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście” (Regio, 2013 i 2014). Współautorska i współrealiatorka projektu „Z książką w walizce” (2016), promującego czytelnictwo wśród młodzieży polonijnej.