W ramach tegorocznej akcji Dotknij Teatru 2022 odbywać się będzie wystawa fotograficzna “Męskie | mądrość kręgu”, która jest efektem spotkania w Kręgu mężczyzn dzielących się swoją opowieścią na temat męskości. Projekt Agnieszki Cytackiej zrodził się podczas kręgowych spotkań, gdzie w bezpiecznej przestrzeni ludzie mają odwagę wysławiać swoje prawdy, dzielić się tym, co być może w teatrze świata nigdy nie zostaje wypowiadane na głos. Upatrując NADZIEI na lepszy, wrażliwszy świat w męskiej autorefleksji, autorka zadaje pytania o to, co znaczy być mężczyzną we współczesnym świecie, jakie zadania i wyzwania to za sobą niesie. Realizacja projektu zbiegła się z wojennymi wydarzeniami za naszą wschodnią granicą, dając tym samym kolejny impuls do pogłębionego rozpoznania męskiego świata wewnętrznego.
*** Krąg to czasoprzestrzeń, w której wszyscy wobec wszystkich są równi. Zwoływanie Kręgu to tworzenie świętego miejsca do uzdrawiającej rozmowy, do głębokiej refleksji o sobie i do dzielenia się własną opowieścią. Tą żywą w danym momencie i tą, którą nosimy w sobie w skrytości od lat.
W Kręgu otrzymujesz przestrzeń do bycia wysłuchanym i sam dajesz przestrzeń innym, by mogli zostać wysłuchani. Bez oceny, bez tabu, bez rad. Za to w uważności, w zaufaniu i w miłości.
Krąg ma pierwotną moc jednoczenia.
Krąg ma pierwotną moc uzdrowienia.
Krąg ma moc budzenia do życia.
Krąg daje nadzieję?
Doświadczenie Kręgów mówi, że opowieści w nim wypowiedziane płyną z serca, ponieważ Krąg w swej idealnej sakralnej strukturze daje bezpieczeństwo, empatię i zrozumienie. O ile opowieść w każdym innym miejscu jest konstruktem, zapisaniem i odegraniem pewnych ról, o tyle Krąg z tych ról krok po kroku nas ogołaca. Staje się powrotem do czystej, głębokiej mądrości. Być może jest również rewersem teatru, jego pierwotną formą, w której niczego się nie gra, po prostu się jest. W tym odwróceniu porządku autorka projektu widzi NADZIEJĘ na harmonię, miłość, wdzięczność, refleksję wychodzące z poziomu serca, nie umysłu. NADZIEJĘ na powrót do świata bez odgrywania ról.
Data: 26.03-10.04.2022
Miejsce: Pasaż Róży, ul. Piotrkowska 3, Łódź
Kontakt: agnieszka.cytacka@gmail.com, tel. 502 444 163
Agnieszka Cytacka – fotografka łącząca w swojej pracy i twórczości fotografię portretową, reportażową, podróżniczą i teatralną. Zajmuje się zatrzymywaniem w fotograficznych kadrach tego, co łączy w sobie ulotność chwili, ekspresję, kreację. Uwielbia energię teatru i festiwali. Podpatrywanie ludzi w sytuacjach, w których pozwalają sobie na nieskrępowane wyrażanie emocji w ruchu i geście. Na scenie, na widowni, w rytualnych przestrzeniach tańca, w zabawie. W swoim projektach fotograficznych szuka wspólnych nici splatających ludzkie narracje. Czerpie ze swoich literackich i teatralnych doświadczeń. Rezydentka Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. www.agnieszkacytacka.com Trzykrotna stypendystka MNiSW. Stypendystka prezydent miasta Łodzi z projektem „Łodzianki. Atlas Piękna” i indywidualną wystawą w ŁDK-u.
Finalistka VII Konkursu Fotografii Teatralnej w kategorii „zdjęcie sezonu”.
Wydarzenie odbywa się w ramach akcji Dotknij Teatru 2022.
Czas trwania akcji Dotknij Teatru 2022: 25 marca 2022 - 10 kwietnia 2022
Harmonogram wydarzeń https://dotknijteatru.pl/lodz/
Wstęp na wszystkie wydarzenia akcji Dotknij Teatru 2022 jest bezpłatny.
Projekt jest sfinansowany z środków Urzędu Miasta Łodzi.