Drzewo życia, drzewo pamięci 1915-2018

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

19.10.2018 - 15.11.2018

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza do Parku Ocalałych na wystawę przygotowywaną przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO. Ekspozycja poświęcona jest genocydowi Ormian w Turcji w latach 1915-1923, przez część badaczy uznawanemu nie bez przyczyny za „pierwszy Holokaust XX wieku”.

Wystawa otrzymała Patronat Honorowy Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, Edgara Ghazaryana oraz Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

Ekspozycja stawia sobie za cel opowiedzenie o tamtych zdarzeniach głosami zwykłych ludzi – ocalałych oraz potomków tych, którzy wówczas zginęli. Łączy refleksję polityczną i historyczną z tym, co indywidualne. Daje przyczynek do namysłu nad problemem odpowiedzialności za dokonaną zbrodnię.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyło spotkanie autorskie z Varujanem Vosganianem – rumuńskim pisarzem ormiańskiego pochodzenia, autorem „Księgi Szeptów”, laureatem nagrody ANGELUS, zgłaszanym kilkakrotnie do literackiej Nagrody Nobla.

Na program wydarzeń towarzyszących wystawie złożą się również:

- 23 października o godz. 17.30 – pokaz filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” oraz spotkanie z reżyserką i scenarzystką, Joanną Kos-Krauze

- 8 listopada o godz. 18.00 – spotkanie z prof. Arkadiuszem Morawcem z Uniwersytetu Łódzkiego, wokół jego książki „Literatura polska wobec ludobójstwa”

- 15 listopada o godz. 18.00 – finisaż wystawy, pokaz zdjęć i rozmowa z Tymoteuszem Lekler, autorem fotografii do wydanego przez Fundację Gajusz albumu „Za Kaukaz”.

W trakcie trwania wystawy będą także prowadzone zajęcia dla młodzieży licealnej, zogniskowane wokół mechanizmów ludobójstwa, jego przyczyn i długofalowych skutków. Zapisów na warsztaty można dokonywać pod adresem: stasiak@regiocentrum.pl.

--------------------------------------------

 Wystawa powstała w ramach zadania „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa” realizowanego dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Spotkania z twórcami są realizowane w ramach zadania „Opisać niewysłowione — cykl wykładów” dofinansowanego z budżetu Miasta Łodzi w ramach konkursu „Łódź naukowa, Łódź akademicka”. Operatorem konkursu jest Centrum OPUS.

Zobacz również:

piątek, 3 maja 2024

 - Włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto w Manufakturze

Włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto w Manufakturze

Ulubione przysmaki, ciepłe uśmiechy i głośne rozmowy – włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto znów zawita do Manufaktury. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
03.05.2024 10:00
 - Festiwal Karuzel w Manufakturze

Festiwal Karuzel w Manufakturze

Tęsknicie za diabelskimi młynami, zamkiem strachów i wyścigami samochodzików? Manufaktura zabierze łodzian w sentymentalną podróż do lat 90. i ich kolorowych, zwariowanych lunaparków. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
03.05.2024 10:00
 - Majówka w Muzeum - Gablota z wyjątkowymi eksponatami ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Majówka w Muzeum - Gablota z wyjątkowymi eksponatami ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych

W specjalnie przygotowanej gablocie zostaną zaprezentowane eksponaty, których nie można zobaczyć na co dzień, podczas zwiedzania Muzeum. więcej

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Muzeum przy Gdańskiej 13
03.05.2024 10:00
Kontakt