Drzewo życia, drzewo pamięci 1915-2018 - wernisaż

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

18.10.2018

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza do Parku Ocalałych na wernisaż wystawy przygotowywanej przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO. Ekspozycja poświęcona jest genocydowi Ormian w Turcji w latach 1915-1923, przez część badaczy uznawanemu nie bez przyczyny za „pierwszy Holokaust XX wieku”.

Wystawa otrzymała Patronat Honorowy Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, Edgara Ghazaryana oraz Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

Ekspozycja stawia sobie za cel opowiedzenie o tamtych zdarzeniach głosami zwykłych ludzi – ocalałych oraz potomków tych, którzy wówczas zginęli. Łączy refleksję polityczną i historyczną z tym, co indywidualne. Daje przyczynek do namysłu nad problemem odpowiedzialności za dokonaną zbrodnię.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyło spotkanie autorskie z Varujanem Vosganianem – rumuńskim pisarzem ormiańskiego pochodzenia, autorem „Księgi Szeptów”, laureatem nagrody ANGELUS, zgłaszanym kilkakrotnie do literackiej Nagrody Nobla.

Na program wydarzeń towarzyszących wystawie złożą się również:

- 23 października o godz. 17.30 – pokaz filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” oraz spotkanie z reżyserką i scenarzystką, Joanną Kos-Krauze

- 8 listopada o godz. 18.00 – spotkanie z prof. Arkadiuszem Morawcem z Uniwersytetu Łódzkiego, wokół jego książki „Literatura polska wobec ludobójstwa”

- 15 listopada o godz. 18.00 – finisaż wystawy, pokaz zdjęć i rozmowa z Tymoteuszem Lekler, autorem fotografii do wydanego przez Fundację Gajusz albumu „Za Kaukaz”.

W trakcie trwania wystawy będą także prowadzone zajęcia dla młodzieży licealnej, zogniskowane wokół mechanizmów ludobójstwa, jego przyczyn i długofalowych skutków. Zapisów na warsztaty można dokonywać pod adresem: stasiak@regiocentrum.pl.

--------------------------------------------

 Wystawa powstała w ramach zadania „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa” realizowanego dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Spotkania z twórcami są realizowane w ramach zadania „Opisać niewysłowione — cykl wykładów” dofinansowanego z budżetu Miasta Łodzi w ramach konkursu „Łódź naukowa, Łódź akademicka”. Operatorem konkursu jest Centrum OPUS.

Zobacz również:

wtorek, 30 kwietnia 2024

 - „Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

„Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl dla widzów od 8. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
30.04.2024 09:00
 - Festiwal Karuzel w Manufakturze

Festiwal Karuzel w Manufakturze

Tęsknicie za diabelskimi młynami, zamkiem strachów i wyścigami samochodzików? Manufaktura zabierze łodzian w sentymentalną podróż do lat 90. i ich kolorowych, zwariowanych lunaparków. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
30.04.2024 10:00
 - Majówka z Gwiezdnymi Wojnami w EC1

Majówka z Gwiezdnymi Wojnami w EC1

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zamieni się w mekkę dla miłośników tej kultowej gwiezdnej sagi. 4 maja kulminacja wydarzenia. Niech moc będzie z wami! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
30.04.2024 - 05.05.2024 10:00
 - Wystawa "Algorytmy malarstwa" w Galerii ASP

Wystawa "Algorytmy malarstwa" w Galerii ASP

Wystawa „Algorytmy malarstwa” jest częścią konferencji „Myślę i czuję 2024”. To otwarcie przestrzeni dla debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym… więcej

Galeria ASP (Łódź, ul. Piotrkowska 68)
30.04.2024 11:00
Kontakt