Premiera książki zbiega się z przypadającą w tym roku 40. rocznicą zdobycia Mount Everest przez Wandę Rutkiewicz. Autorka dotarła do zagranicznych, do tej pory nigdzie niepublikowanych materiałów – m.in. relacji z holenderskiej wyprawy na Broad Peak, wypowiedzi zagranicznych partnerów Wandy Rutkiewicz, opisów sytuacji przedstawionych we fragmentach filmów dokumentalnych. Rozmawiała także z matką jednej z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Wspomnienia te pojawiają się także w książce. Dzięki tym materiałom powstał kompleksowy obraz Wandy Rutkiewicz – postaci o tyle wybitnej, co kłopotliwej przez swą nieokiełznaną osobowość, nieprzejednany upór i dążenie do realizacji własnych celów na przekór wszystkim i wszystkiemu.

Jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. Postać i wybitna, i kłopotliwa: przez nieokiełznaną osobowość, upór i dążenie do realizacji celów na przekór wszystkiemu. Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła mityczny szczyt K2. Uwielbiana przez publiczność i media, uwierająca górskie środowisko zarówno dokonaniami, jak i niepohamowanym apetytem na zdobywanie najwyższych szczytów. Kobieta nietuzinkowa, owładnięta pasją. Wanda Rutkiewicz miała osobowość bogatą i skomplikowaną, była uparta i nieustannie balansowała na granicy bólu istnienia i ciepła blasku sławy. I bezwiednie zmierzała do samounicestwienia.

Elżbieta Sieradzińska nie ogranicza się do rozmów z polskimi alpinistami; sięga również do źródeł nieznanych, w tym zachowanych fragmentów wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz, które miały ukazać się drukiem kilka lat po zaginięciu Wandy. Przytacza także nieznane i niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Polkę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peaku w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia. Autorka dotarła także do niepublikowanych dotąd zdjęć Wandy Rutkiewicz.
/Więcej informacji na stronie Empiku/

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o spotkaniu na facebookowym wydarzeniu.
Na spotkanie wstęp wolny.