Wycinanka żydowska zgodnie z legendą narodziła się w XIV wieku, kiedy to rabinowi Shem-Tov ben Itzhak ben Ardutiel piszącemu traktat pt. "Wojna pióra z nożyczkami" w pewną wyjątkowo mroźną noc zamarzł atrament. Wtedy rabin nie mogąc pisać, zaczął wycinać litery. Wycinanka żydowska rozwijała się w społecznościach zarówno Żydów Sefardyjskich, Aszkenazyjskich jak i Orientalnych. Wśród Żydów europejskich była szczególnie popularna w XVIII i XIX wieku i służyła przede wszystkim do celów religijnych.
Warsztat poprowadzi Joanna Matyjasek, badaczka i twórca wycinanek żydowskich, która zafascynowana ich pięknem i wyjątkowym charakterem, swoją przygodę z tą sztuką rozpoczęła ucząc się u Moniki Krajewskiej, znanej artystki żydowskiej, twórczyni wycinanek żydowskich.
Warsztat dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: art_in@fabrykasztuki.org (imię i nazwisko, numer telefonu, ilość osób, nazwa warsztatu) lub telefonicznie + 48 42 207 35 70 (codziennie w godz. 9:00-17:00)
Warsztaty są bezpłatne - prosimy o przyniesienie własnych nożyczek do skórek/paznokci, pozostałe materiały zapewnia organizator.
Miejsce: sala C_101, 1. piętro, budynek_C, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe - kultura ludowa i tradycyjna.
Etnokreatywni #1: warsztat wycinanki żydowskiej
- kategoria:
- Warsztaty i szkolenia
Według współczesnej wiedzy sztuka tworzenia wycinanek narodziła się w Chinach po wynalezieniu sposobu produkcji papieru ok. 200 r. Stamtąd rozprzestrzeniła się po całym świecie. Do dziś stanowi ważny element kultury wielu krajów. Co różni wycinankę żydowską od wycinanek innych narodów? Jakie pełniła funkcje? Jakie są typowe motywy przedstawiane na wycinankach żydowskich? Zapraszamy po garść ciekawostek i wiedzy praktycznej do Fabryki Sztuki w Łodzi.