Data: 30 listopada 2024 | SOBOTA
Godzina: 17:00
Miejsce: Scena, budynek C, parter, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek widzów: dzieci od 6 roku życia, młodzież, dorośli
Czas trwania: 50 minut
Bilety: 30 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/embedded/rezerwacja/288449
Więcej informacji: https://kropkapluskreska.pl/
Uwaga! Spektakl tłumaczony będzie na Polski Język Migowy (PJM)
W pałacu Słońca, na samiuśkim końcu świata mieszkają Trzy Zorze – trzy siostry prządki – które przędą, układają i przecinają złote nici ludzkiego losu. I kiedy rodzi się dziecko, Zorze przychodzą, przynoszą nić jego losu i każdemu dziecku dają jakiś dar. Tak zaczyna się opowieść o niezwykłych przygodach dwójki rodzeństwa. O miłości, odwadze, bliskości i zaufaniu – do siebie i do świata. O znajdywaniu własnych, najlepszych sposobów na radzenie sobie z tym, co trudne. Baśń w delikatny, obrazowy sposób wprowadza widzów w temat spotkania z tym, co nieuchronne: chorobą, śmiercią i towarzyszącym im trudnym emocjom. Opowieści towarzyszy żywa muzyka, wspólne śpiewanie, a nawet tańce.
Książka "Tkaczka Chmur" (wyd. Albus 2021, ilustracje: Marianna Sztyma), napisana na podstawie tego spektaklu otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy oraz szereg innych nagród, a na jej podstawie w katowickim Teatrze Ateneum powstał spektakl "Tkaczka Chmur – Baśń o Trzech Zorzach", w reżyserii Katarzyny Hory.
Wykonawcy:
Opowieść, śpiew, akordeon: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Śpiew, baraban, perkusjonalia, kankle: Aleksandra Rózga
Cymbały, oud, saz: Mateusz Szemraj
Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach – artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne – i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Prowadzi warsztaty. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle, w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) - "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.