– Ciociu, to gdzie jest u was to promieniowanie, gdzie ona jest – ta niewidoczna śmierć? – А tam, gdzie stoisz – i tam jest śmierć. Życie w cieniu czarnobylskiej katastrofy: trauma i niepewność. Z reporterską skrupulatnością, docierając do 500 świadków, opisała je laureatka literackiej Nagrody Nobla, Swiatłana Aleksijewicz w książce „Czarnobylska modlitwa”. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur na deskach Nowego wystawiony zostanie dramat na podstawie książki.
Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz jest autorką nie tylko bardzo popularną, ale również docenianą i nagradzaną. Ma na koncie literackiego Nobla, ale i np. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, rosyjską Nagrodą Literacką widzów „Wielka księga" (Moskwa, Rosja) czy Nagrodę Szanghajskich Targów Książki. Jej książki wydawane są w Ameryce, Niemczech, Japonii, Szwecji, Francji, Chinach, Wietnamie, Bułgarii, Indiach. Napisała scenariusze do 21 filmów dokumentalnych i trzy sztuki teatralne.
Jej „Czarnobylska modlitwa” nie opowiada o tragicznej w skutkach awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu, lecz o tym, jak po niej wyglądał świat osób, które się z nią zetknęły. Strażacy, likwidatorzy, politycy, fizycy oraz zwykli ludzie mówią, jaki ślad pozostawiła w ich życiu największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej. Każdy z nich snuje swoją historię, dzieli się odczuciami i traumatycznymi wspomnieniami, opowiada, w jaki konkretny sposób wpłynęła na ich los.
Spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w reżyserii Walerego Anisienki ze scenografią Brunona Busagol’a powstał w ramach francusko-białoruskiego projektu. We wstrząsającej inscenizacji występują znakomici aktorzy białoruscy m.in. Tacciana Marchel, Ihar Sigou, Walancin Sałaujou, Ludmiła Sidarkiewicz, Halina Czarnabajewa. Po spektaklu łódzcy widzowie będą mieć niespotykaną możliwość spytania o doświadczenia ludzi, którzy byli świadkami katastrofy w Czarnobylu i stali się inspiracją do stworzenia spektaklu. Będą szczerze i otwarcie prezentować swoje historie.