„Spektakl układanka” – mówią twórcy o reżyserowanym przez Martę Ziółek przedstawieniu tanecznym „Is it Pamela/Inkarnacje”. Wychodząc od figury „świętego idioty”, zadają pytanie o jego przeznaczenie i sposób odgrywania powołania. Jeśli bóg wstąpiłby dziś do materialnego świata, to jaką przyjąłby postać? Kim byłby wtedy trickster?
Koncepcję spektaklu Is it Pamela/Inkarnacje Marta Ziółek stworzyła we współpracy z Jakubem Porcarim – kuratorem sekcji teatralnej Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Twórcy niewiele jeszcze mówią o samej realizacji, zapewniają tylko, że ma ona charakter otwarty. Nieco więcej wiemy o tytułowej Pameli. Jej postać jest kimś odrębnym, innym i jednocześnie parszywym. Jako trickstera trzeba ją odczytywać jako kogoś, kto kreuje porządek i niszczy tradycyjny ład. Szamanka i oszustka jednocześnie.
W czasie festiwalu spektakl zobaczymy dwukrotnie: premierowo 10 września o g. 17.00 i ponownie dzień później, o g. 19.00.
Marta Ziółek jest uznaną choreografką i performerką łączącą taniec z malarstwem i sztukami wizualnymi. Studiowała na wydziale choreografii w School for New Dance Development w Amsterdamie i na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest stypendystką prestiżowego stypendium Dance Web na ImpulsTanzFestival w Wiedniu, uczestniczką europejskiej platformy „Europe in Motion” przeznaczonej dla młodych choreografów i stypendystką The Amsterdam Fund for the Arts. Ostatnio zaprezentowała między innymi projekt „Black on Black” inspirowany serią czarnych obrazów Rodczenki, eksplorując ideę „Czarnej choreografii”, w Teatr Hetveem w Amsterdamie i MSN w Warszawie, a także opracowała choreografię do spektaklu „Ewelina płacze” Anny Karasińskiej (TR Warszawa). Razem z Alexem Baczynkim-Jenkinsem jest współtwórczynią przestrzeni Kem w Warszawie. W swojej pracy Marta Ziółek testuje performatywne granice i skupia się na poszerzaniu pola praktyki choreografii. Swym interdyscyplinarnym podejściem bada granice pomiędzy sztukami wizualnymi, performansem i choreografią.
Realizacja:
Reżyseria/choreografia: Marta Ziółek
Dramaturgia: Joanna Ostrowska, Weronika Murek
Muzyka: Halszka Sokołowska
Światło: Aleksandr Prowaliński