Balony będą startowały z kilku miejsc: będą to m.in łódzkie Błonia, Park Poniatowskiego czy nasze lotnisko. Kilka godzin po wschodzie i przed zachodem słońca będzie można za darmo wzbić się nad miasto i podziwiać jego panoramę. Zwieńczeniem atrakcji będzie balonowy i widowiskowy pokaz night glow, a więc nocna gala balonów na łódzkim niebie.
- Wiem, że w urodziny Łodzi będą koncerty, gwiazdy, kabarety, moneta z Łodzią, znaczek pocztowy z Łodzią, a my zapraszamy łodzian na kolejną atrakcję – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi - Bo oprócz tych wszystkich wydarzeń, między 28 a 30 lipca łódzkie niebo ozdobią też balony. Nie dosyć, że z ziemi będziemy widzieć paradę balonów, to jeszcze będzie okazja takim balonem za darmo polecieć.
Rys historyczny
Nie bez kozery na uroczystość 600-lecia Łodzi pojawią się znów nad miastem balony. Łódź w XX wieku odegrała ważną rolę w polskim dziedzictwie balonowym, balony były bliskie mieszkańcom miasta i corocznie oczekiwane.
W latach 70 i 80 XX wieku w Łodzi organizowane były zawody balonowe o zasięgu międzynarodowym. Na początku latały gazowce. Miasto Łódź było zasilane ze Śląska gazem hutniczym, który doskonale nadaje się do napełniania balonów gazowych. Gazowce startowały z parku Na Zdrowie, korzystając z dostępności gazu z przebiegającej tam linii zasiłowej. Po kilku latach dołączyły balony na ogrzane powietrze, startowały z terenów Aeroklubu Łódzkiego.
Pierwsza edycja zawodów balonowych w Łodzi to 19 czerwca 1977 roku. Wystartowały w nich po dwie załogi z Polski, Czechosłowacji, Australi i RFN, wszystkie balonami gazowymi.
Zawody te były rozgrywane regularnie co roku, aż do końca lat 80-tych, do 1989 r. Coroczne zawody o Puchar Głosu Robotniczego gromadziły do kilkunastu załóg, również na balonach na ogrzane powietrze.
Z Łodzią również związana jest historia balonu Kościuszko, najstarszego w Polsce i jednego z najstarszych balonów na ogrzane powietrze na świecie. Widowiskowy i przepiękny balon Kościuszko to sacrum w środowisku balonowych. Po więcej na ten temat odsyłamy: http://www.epopejabalonowa.pl/przygody-makne/balon-kosciuszko
A ciekawostką jest fakt, że tegoroczną Fiestę Balonową z okazji 600-lecia Łodzi poprowadzi właśnie Jerzy Czerniawski, jeden z bohaterów i inicjatorów powstania tego cudu - balonu Kościuszko.
Harmonogram przelotów:
Piątek, 28 lipca:
17:00 oficjalne otwarcie fiesty balonowej, park Poniatowskiego
18:30 – 21:00 loty na uwięzi lub Park Poniatowskiego
Sobota, 29 lipca
5:15 – 8:00 – loty balonowe z różnych lokalizacji
18:30 loty na uwięzi z Placu Dąbrowskiego
21:30 – 22:30 pokaz nocny w Parku Poniatowskiego
Niedziela, 30 czerwca
5:20 loty widokowe