Celem konferencji jest refleksja nad stanem wiedzy oraz dorobkiem praktycznym dotyczącym koncepcji i problemów związanych z udostępnianiem sztuk wizualnych (zarówno tradycyjnych jak i dzieł współczesnych) w sposób dostosowany do percepcji osób z różnymi dysfunkcjami m.in. wzrokowymi, ruchowymi, jak i słuchowymi itp.
W ramach tej niezwykle ważnej ze względów społecznych problematyki w centrum zainteresowania organizatorów znajdują się problemy związane z audiodeskrypcją dzieł sztuki, tworzeniem tyflografik i makiet przestrzennych oraz sposoby tworzenia audioprzewodników dostępnych poprzez nośniki cyfrowe.
Ważny krąg tematyczny stanowi również zagadnienie udostępniania przestrzeni muzealnej osobom niepełnosprawnym ruchowo/wizualnie z uwzględnieniem koniecznych działań adaptacyjnych wykonanych w salach ekspozycyjnych.
Koleiny istotny blok tematyczny obejmuje problematykę dostosowywania muzeum do potrzeb osób niesłyszących lub słabosłyszących: język migowy, fonogesty, napisy dla niesłyszących, palmtopy z tekstem dostosowanym do odbioru przez osoby z dysfunkcją słuchu itd.
Na konferencji poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące tworzenia tekstów przewodników (po przestrzeniach muzealnych, miejskich etc.) dla osób z dysfunkcjami: „tekstów łatwych do czytania”, przewodników w druku transparentnym z mapami brajowskimi i tyflografikami itp.
Jesteśmy otwarci również na propozycje ujęć podchodzących do problematyki udostępniania sztuki osobom z dysfunkcjami z innej, interesującej perspektywy.
Konferencji kierowana jest przede wszystkim do osób teoretycznie i praktycznie zajmujących się problemem udostępniania dzieł sztuki osobom niepełnosprawnym, zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej: historyków sztuki, edukatorów muzealnych, architektów, socjologów, psychologów, językoznawców, tłumaczy, muzealników, kuratorów, projektantów.
Pierwszego dnia konferencji przewidziana jest część naukowa (referaty), drugiego dnia część praktyczna (warsztaty).
Sala Lustrzana.
Wstęp wolny.
Komitet Organizacyjny:
prof. dr hab. Aneta Pawłowska (Katedra Historii Sztuki UŁ)
dr Julia Sowińska-Heim (Katedra Historii Sztuki UŁ)
Barbara Kurowska (p.o. Dyrektora Muzeum Miasta Łodzi)
Sekretarze Konferencji:
dr Anna Wendorff (Katedra Filologii Hiszpańskiej UŁ)
mgr Adam Drozdowski (Katedra Historii Sztuki UŁ)
Koordynacja:
mgr Paulina Długosz (Muzeum Miasta Łodzi)
Instytucje wspierające:
Polski Instytut Studiów Nad Sztuką Świata
Fundacja Szansa dla Niewidomych
Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Niepełnosprawni i sztuka"
- kategoria:
- Warsztaty i szkolenia
26.10.2017
27.10.2017
Katedra Historii Sztuki, Wydział Filozoficzno - Historyczny, Uniwersytet Łódzki oraz Muzeum Miasta Łodzi zapraszają na Pierwszą Ogólnopolską Konferencję Naukową Niepełnosprawni i sztuka, która odbędzie się w dniach 26-27 października 2017 roku w Muzeum Miasta Łodzi.