Śniadania Awangardowe to wpisująca się w obchody Stulecia Awangardy cykliczna inicjatywa Wydziału Kultury łódzkiego magistratu, która raz w miesiącu ma gromadzić przedstawicieli wybranych dziedzin świata sztuki i kultury, nie tylko łódzkiej, i mieć formę luźnej dyskusji-rozmowy zaproszonych gości. Punktem wyjścia jest tradycja awangardy, ale chcemy rozmawiać o sztuce w ogóle, wolności artystycznej wypowiedzi, relacji tradycja-zmiana, sztuka-społeczeństwo.
W styczniu odbyło się I Śniadanie Awangardowe z udziałem m.in. prof. Stanisława Fijałkowskiego, prof. Józefa Robakowskiego i Iwony Siekierzyńskiej, a rozmawialiśmy głównie o twórczości i spuściźnie Katarzyny Kobro oraz Władysława Strzemińskiego. Tematem wyjściowym II Śniadania Awangardowego była muzyka: o tradycji awangardy w tej sztuce, ale także nowych drogach rozwoju dyskutowali panowie Michał Urbaniak, Piotr Trzaskalski, Marcin Stańczyk oraz twórca nurtu unizmu w muzyce inspirowanego teoriami Władysława Strzemińskiego, prof. Zygmunt Krauze. Na III Śniadaniu Awangardowym, którego hasło przewodnie brzmiało „Fantastyczne światy - w kontrze awangardzie?", spotkali się p. Joanna Karpowicz, p. Tomasz Bagiński, p. Maciej Parowski, p. Andrzej Sapkowski oraz p. Wojciech Siudmak.
Spotkania, transmitowane na żywo przez Radio Łódź, prowadzi zawsze para dziennikarzy, a odbywają się w klubie Lokal, który funduje gościom tytułowe śniadanie i naprawdę dobrze karmi (czapka dla restauracji Lokal w przewodniku Gault & Millau 2016 i 2015). W kolejnych odsłonach śniadań planowane są spotkania poświęcone m.in. modzie awangardowej, sztuce projektowania, architekturze, filmowi, literaturze, współczesnym nurtom malarstwa etc.
Zapraszamy.