"Ja tu znam każdy dom..."

autor:

Łódzki Dom Kultury - lokalizacja tymczasowa (ul. Dowborczyków 18)

14.12.2018

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Spacery z Halpernem".

14 grudnia (piątek), godz. 17:00
Spotkanie z cyklu „Spacery z Halpernem” „Ja tu znam każdy dom...”
Goście: Andrzej B. Czulda, Zdzisław Szczepaniak
Prowadzenie: Ewa Magda Bladowska
Bilety: bilet ulgowy 1 z;/ os., normalny 3 zł/os

„Ja tu znam każdy dom…”
Nie wiemy, czy Dawid Halpern mówił prawdę. Wiemy natomiast, że Andrzej Wajda przystępując do realizacji Ziemi obiecanej nie znał Łodzi aż tak dobrze. Sam wielokrotnie wspominał, że wspaniałe wnętrza pałacu Karola i Anny Scheiblerów okrył dzięki dokumentalnemu filmowi Pałace Ziemi obiecanej. O tym – zrealizowanym w 1967 roku –  filmie, o jego twórcy, Leszku Skrzydle rozmawiać będziemy z łódzkim dziennikarzem Zdzisławem Szczepaniakiem i reżyserem Andrzejem Czuldą.


Andrzej B. Czulda – scenarzysta i reżyser. Absolwent PWSFTviT w Łodzi.  W latach 1979 – 2010  zatrudniony w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Członek Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA) i Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP).
Debiut w 1984 r. poprzedziła współpraca – w charakterze asystenta reżysera i II reżysera – z Janem Jakubem Kolskim, Leszkiem Skrzydło, Andrzejem Sapiją.  W filmografii Andrzeja Czuldy szczególne miejsce zajmują: cykl dokumentalnych filmów o sztuce Krakowskie oblicza kultury (1994 – 2000); Cmentarz Orląt (2002); Bajki z krainy pieców (2008); Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni (2009); Perskie ocalenie (2013).

Zdzisław Szczepaniak – łódzki dziennikarz – publicysta, felietonista, reporter. Pisarz i poeta. Żeglarz – jachtowy sternik morski – uczestnik kilku znaczących rejsów oceanicznych, w tym do polskiej bazy polarnej u brzegów Antarktydy. Autor szeregu publikacji książkowych i tomików poetyckich, komentarzy i scenariuszy do programów telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, laureat kilku nagród literackich.
Podejmował pracę na planie filmowym jako aktor niezawodowy (statysta w filmach Filipa Bajona i Feliksa Falka; epizodyczne role w paradokumentalnych filmach Jana Jakuba Kolskiego). W latach 90. XX wieku Leszek Skrzydło powierzył mu rolę narratora w realizowanym dla telewizji cyklu filmów dokumentalnych Rody fabrykanckie. Autor komentarza i narrator filmu Andrzeja B. Czuldy Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni – poświęconego dziejom Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
W r. 2013 obchodził 50-lecie pracy dziennikarskiej.

Zobacz również:

wtorek, 30 kwietnia 2024

 - „Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

„Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl dla widzów od 8. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
30.04.2024 09:00
 - Festiwal Karuzel w Manufakturze

Festiwal Karuzel w Manufakturze

Tęsknicie za diabelskimi młynami, zamkiem strachów i wyścigami samochodzików? Manufaktura zabierze łodzian w sentymentalną podróż do lat 90. i ich kolorowych, zwariowanych lunaparków. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
30.04.2024 10:00
 - Majówka z Gwiezdnymi Wojnami w EC1

Majówka z Gwiezdnymi Wojnami w EC1

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zamieni się w mekkę dla miłośników tej kultowej gwiezdnej sagi. 4 maja kulminacja wydarzenia. Niech moc będzie z wami! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
30.04.2024 - 05.05.2024 10:00
 - Wystawa "Algorytmy malarstwa" w Galerii ASP

Wystawa "Algorytmy malarstwa" w Galerii ASP

Wystawa „Algorytmy malarstwa” jest częścią konferencji „Myślę i czuję 2024”. To otwarcie przestrzeni dla debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym… więcej

Galeria ASP (Łódź, ul. Piotrkowska 68)
30.04.2024 11:00
Kontakt