Kino wielu kultur. Pokaz filmu „PAMFIR" i rozmowa z filmoznawcą Emilem Sowińskim

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

27.02.2024

Centrum Dialogu inauguruje nowy cykl KINO WIELU KULTUR.

Kino wielu kultur. Pokaz filmu „PAMFIR" i rozmowa z filmoznawcą Emilem Sowińskim

Rozpocznie go pokazem filmu "Pamfir" / Ukraina, Francja, Polska, Chile, Luksemburg 2022 / reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk.

To "wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? Entuzjastycznie przyjęty w Cannes „Pamfir” pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady" (Gutek Film).
Przed projekcją zapraszamy na pokaz etiudy PWSFTviT pt. "Liosza" Miłosza Sawickiego z udziałem reżysera oraz prelekcję filmoznawcy Emila Sowińskiego.


Miejsce: ul. Wojska Polskiego 83, Łódź

Wstęp: wolny


Więcej informacji:

Link do wydarzenia

Profil Facebook

Profil Instagram

Zobacz również:

Kontakt