KOLOROWA TOLERANCJA 2024 / RÓWNO-RÓŻNORODNI

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

21.03.2024

Misją Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest upowszechnianie idei empatii i tolerancji wobec osób o odmiennych poglądach, pochodzeniu i kulturze, a także przeciwdziałanie przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla innych, zwłaszcza mniejszości narodowych.

KOLOROWA TOLERANCJA 2024 / RÓWNO-RÓŻNORODNI

Program tegorocznej edycji organizowanej od ponad 20 lat akcji Kolorowa Tolerancja skupia się różnorodności kulturowej mieszkańców naszego miasta, bo choć z pozoru się różnimy, to wszyscy jesteśmy RÓWNI.

Co dla Was przygotowaliśmy podczas tegorocznej akcji?

  • 21 marca o godz. 11:00 / ZAMALOWYWANIE OBRAŹLIWYCH NAPISÓW

21 marca o godz. 11:00 / Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową / będziemy zamalowywać napisy na Starych Bałutach. Szczegóły wkrótce.

  • KONKURS DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH: film o tolerancji z nagrodą im. Hikiego Fromera

Konkurs dla uczestników indywidualnych lub grup (maksymalnie 3 osobowych). Nakręć/cie telefonem filmik pod tytułem RÓWNO-RÓŻNORODNOŚĆ, którego tematem jest tolerancja dla osób o odmiennej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, kulturowej oraz wyznaniowej.

  • Nabór do 17 marca
  • Ogłoszenie wyników przed pokazem Kina Wielu Kultur 26.03 o g.11

Nagroda im. Hikiego Fromera, ufundowana przez OPG Property Professionals: dla najlepszego filmu bon podarunkowy o wartości 900 zł do sklepu Media Expert

Jury: Przedstawiciele Sponsorów, Organizatora oraz filmoznawcy.

  • KONKURS OTWARTY SKIEROWANY DO OSÓB PEŁNOLETNICH: film o tolerancji z nagrodą im. Hikiego Fromera

Konkurs dla uczestników indywidualnych. Nakręć telefonem filmik pod tytułem
RÓWNO-RÓŻNORODNOŚĆ, którego tematem jest tolerancja dla osób o odmiennej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, kulturowej oraz wyznaniowej.

  • Nabór do 17 marca
  • Ogłoszenie wyników przed pokazem Kina Wielu Kultur 26.03 o g. 11

Nagroda im. Hikiego Fromera, ufundowana przez OPG Property Professionals: dla najlepszego filmu bon podarunkowy o wartości 900 zł do sklepu Media Expert

Jury: Przedstawiciele Sponsorów, Organizatora oraz filmoznawcy.

  • 22 marca o godz. 12:00-14:00 / WARSZTATY z języka inkluzywnego dla seniorów 

Czym jest język inkluzywny i czy może zmieniać rzeczywistość? O feminatywach, językowej komunikacji z osobami narażonymi na wykluczenie oraz innych zawiłościach współczesnej mowy opowie Pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania i członkini Stowarzyszenia HaKoach, była pracowniczka Centrum Dialogu – Eliza Gaust.

 miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Wojska Polskiego 83

Wstęp wolny

  • 22 marca o godz.10.30 / WARSZATY MIĘDZYPOKOLENIOWE – Instytut Tolerancji

Nie bądź Biernym obserwatorem – Jak nie oswajać zła

Warsztaty integracyjne wielopokoleniowe prowadzone dla uczniów  XXIV LO , uczniów z dysfunkcją wzroku z LVI LO oraz grupy słuchaczy zainteresowanych pracą warsztatową z wykorzystaniem metody dramy.  Podczas warsztatów odniesiemy się do słów Mariana Turskiego: Auschwitz nie spadło z nieba w kontekście historycznym i współczesnym. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o dramę właściwą bazującą na improwizacji w rolach, uruchomieniem narracji, zatrzymanych obrazach, tekstach źródłowych, wspólnej refleksji. Uruchomiona zostanie przestrzeń do doświadczenia i refleksji osobistej i grupowej i edukacji społecznej i historycznej.

Warsztaty odbędą się w sali teatralno-konferencyjnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Łodzi ul Dziewanny 24

Po warsztatach młodzież z LVI LO oprowadzi gości po Ośrodku a także podzieli się informacjami  na temat edukacji osób z dysfunkcją wzroku.

Zapisy dla chętnych  i dodatkowe informacje p . Hanna Jastrzębska-Gzella: hanagzella@gmail.com

  • 23 marca o godz. 11.00 / SPACER PO ŁODZI SZLAKIEM RÓŻNYCH KULTUR z łódzkimi przewodnikami

Spacer zaczniemy na OFF PIOTRKOWSKA, czyli w dawnej fabryce Franciszka Ramischa. Dalej przejdziemy ulicami Sienkiewicza, Tuwima, Kilińskiego do EC1 i Dworca Fabrycznego, a następnie Piramowicza, Rewolucji do Parku Helenów i Parku Ocalałych, wskazując po drodze ślady różnych kultur, które miały historyczny wpływ na rozwój Łodzi oraz tych, które kształtują tożsamość naszego miasta współcześnie. A ponieważ spacer odbędzie się w pierwszy wiosenny weekend, to kolorowe przebrania lub akcenty mile widziane.

*trasa może ulec zmianie.
START: OFF PIOTRKOWSKA

SPONSORZY I PARTNERZY:

OPG Property Professionals 
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu 
Instytut Tolerancji 
Koalicja Łódź Różnorodności
HaKoach 


Link do strony Centrum Dialogu
Link do Facebooka Centrum Dialogu
Link do Instagrama Centrum Dialogu

Zobacz również:

Kontakt