"Komeda"

autor:

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Mała scena (ul. Zachodnia 93)

26.05.2018

Spektakl poświęcony jest życiu i twórczości przedwcześnie zmarłego wybitnego polskiego kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

Próba przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka, zakończonemu niespodziewaną, absurdalną wręcz śmiercią.

Aranżując w ramach spektaklu jam session oparte na tematach muzycznych kompozytora chcielibyśmy przypomnieć odbiorcom teatralnym szeroki dorobek twórczy Krzysztofa Trzcińskiego, którego nie wyczerpuje istniejąca w powszechnej świadomości wiedza o kilku filmach, do których muzykę skomponował. Chcielibyśmy podjąć próbę rekonstrukcji archiwalnych nagrań Komedy, aranżując rodzaj dźwiękowej sesji, w której żywy plan wykonawczy zderzyłby się z oryginałami. Aranżacje kompozycji Komedy przygotował Olo Walicki – kontrabasista, wokalista i kompozytor, autor m.in. projektów Kaszebe, Kaszebe 2, LAS.

 

Osią dramaturgiczną tekstu są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (m.in. Roman Polański, Marek Hłasko), które okazały się dość kluczowe jeśli chodzi o jego losy- artystyczne i życiowe. Chcemy też spojrzeć na Komedę z prywatnej, domowej perspektywy – w tym matkującej mu i organizującej jego codzienne życie Zofii Komedowej. Kluczową dla tekstu figurą okaże się jednak postać Fryderyka Chopina – innego, przedwcześnie zmarłego Kompozytora Na Emigracji w Trudnych Dla Polski Czasach – który pozwoli nam spojrzeć na historię Komedy nie tylko w ramach jazzowej widokówki, ale naszej dzisiejszej perspektywy, która nie może pozostać obojętna na to, co dzieje się polską kulturą, wolnością wypowiedzi artystycznej i swobodą obywatelską do korzystania z jej dóbr.

 

Lena Frankiewicz, reżyserka

 

Tekst inspirowany wspomnieniami bliskich oraz przyjaciół Krzysztofa Komedy zawartymi m.in. w książkach Nietakty Zofii Komedowej, Ostatni tacy przyjaciele Tomasza Lacha, Listach Marka Hłaski, autobiografii Romana Polańskiego Roman oraz wywiadach prasowych i filmach telewizyjnych. 

 

Występują aktorzy Teatru Nowego i Teatru IMKA.

 

Spektakl powstał w ramach współpracy Teatru Nowego oraz Teatru IMKA - DuoPolis Kulturalne Warszawa-Łódź i jest dofinansowany ze środków miasta Łódź.

 

czas trwania: 1 godzina 50 minut bez przerwy

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

piątek, 28 czerwca 2024

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

28.06.2024 cały dzień
 -  Spacery z Muzeum Pałac Herbsta

Spacery z Muzeum Pałac Herbsta

Zapraszamy serdecznie na ciekawe historyczne spacery z Muzeum Pałac Herbsta. więcej

28.06.2024 12:00
 -  Wakacyjne spacery z Zieloną Łodzią

Wakacyjne spacery z Zieloną Łodzią

Zaparaszamy na letnie spacery z Zieloną Łodzią. więcej

28.06.2024 12:00
 -  XIV Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE

XIV Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE

Już po raz czternasty Łódź rozbrzmiewać będzie folkowymi rytmami, a na ulicach miasta spotkamy wielobarwne grupy artystów z różnych stron świata, dla których inspirację stanowi folklor, kultura… więcej

28.06.2024 13:00
 -  Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe już wpisało się w festiwalowy krajobraz Łodzi. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
28.06.2024 13:00
Kontakt