Korea Północna to jedno z najbardziej tajemniczych państw, odizolowane od reszty świata. Rządzący tam reżim dokłada wszelkich starań, aby niewygodne informacje o sytuacji gospodarczo-politycznej w kraju oraz codziennym życiu obywateli nie przedostawały się do zachodnich mediów. Aparat państwowy stosuje retorykę, w której Korea Północna jawi się jako przyjazne mieszkańcom państwo i potęga skutecznie przeciwstawiająca się dominacji mocarstw. Rzeczywistość jest jednak inna. W kraju mamy do czynienia ze wszechobecnym terrorem, a Koreańczycy z Północy inwigilowani przez służby, poddawani są ciągłym represjom. Obywatele często żyją w skrajnej biedzie i umierają z głodu czy na skutek różnych chorób.
Podstawą oficjalnej ideologii państwa jest kult wodza, czego przejawem są widoczne na każdym kroku obrazy i pomniki koreańskich przywódców. Założycielowi północnokoreańskiego państwa - Kim Ir Senowi - nadano niemal status boga. Mit niezłomności przywódcy umacniał jego syn Kim Dzong Il, a obecnie podobne starania czyni kolejny z rodu, Kim Dzong Un.
Niewątpliwie, to co czyni Koreę Północną języczkiem uwagi, jest fakt posiadania przez reżim w Pjongjangu broni atomowej. Zagrożenie szczególnie odczuwane jest w sąsiedniej Korei Południowej, a powagi sytuacji nadaje ciągły brak zawartego pokoju po zakończonym w 1953 roku konflikcie na Półwyspie Koreańskim. Nieprzewidywalność północnokoreańskich władz sprawia, że w sytuację w regionie zaangażowane są również i inne kraje takie jak USA, Chiny czy Japonia. W ostatnim czasie Korea Północna daje jednak pozytywne sygnały w kwestii denuklearyzacji, czego efektem były negocjacje prezydenta USA Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Singapurze oraz liczne spotkania polityków z Seulu i Pjongjangu.
Jak przyszłość czeka zatem Półwysep Koreański? Czy w niedługim czasie prawdopodobne jest ograniczenie nuklearnych zapędów Pjongjangu i w szerszej perspektywie integracja Północy z Południem? Na te pytania już w najbliższy czwartek odpowie nasz gość, ekspert od spraw koreańskich dr Nicolas Levi!
Dr Nicolas Levi - pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, który w celach badawczych wielokrotnie odwiedził Koreę Północną i Południową. Jest autorem kilku monografii poświęconych tematyce koreańskiej, takich jak: „Korea Północna. Zarys ewolucji systemu politycznego”, „Kto rządzi w Korei Północnej?” czy „Nic nie wiem o Korei Północnej”.
Z Innej Beczki
13 kranów z nietuzinkowym piwem, winem musującym i prawdziwym kwasem chlebowym. Muzyka na żywo w pięknym ogrodzie w samym centrum miasta. U nas nie tylko napijesz się piwa. Latem odpoczniesz w pięknym ogrodzie w samym centrum miasta. A przez cały rok możesz wziąć udział w spotkaniach podróżniczych, debatach o geopolityce, quizach i innych wydarzeniach, dzięki którym będziesz się u nas dobrze bawił ze swoim znajomymi lub poznasz nowych ludzi.
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o wystawie na facebookowym wydarzeniu.
Spotkanie poprowadzi dr Michał Zaręba z Zakład Azji Wschodniej WSMiP UŁ, pracownik Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi.
Patronem medialnym spotkania jest portal Obserwator Międzynarodowy.
Wstęp wolny.
Organizator: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi, SKN Azji Wschodniej i Pacyfiku UŁ, Obserwator Międzynarodowy, Z Innej Beczki i Świat Z Innej Beczki
Czas i miejsce:
25 listopada (czwartek) 2018
godz. 18:00-20:00
Z Innej Beczki - Pub
90-111 Łódź, ul. Moniuszki 6
tel. +48 720 131 313
e-mail: wielokran.zinnejbeczki@gmail.com
http://z-innej-beczki.ontap.pl/