Kościuszko.Ostatnia Bitwa , reż. Iwona Siekierzyńska - Teatru Nowego im.Kazimierza Dejmka

autor:

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Mała scena (ul. Zachodnia 93)

16.12.2021

Gdyby Tadeusz Kościuszko mógł czytać dzisiejsze komiksy albo oglądać współczesne filmy o superbohaterach w rodzaju Batmana, Supermana czy innego obdarzonego nadnaturalnymi cechami herosa miałby pełne prawo nie odczuwać specjalnych kompleksów. Co prawda nie dysponował nadnaturalną mocą, nie przenikał przez ściany, nie latał o własnych siłach, nie podnosił jedną ręką kilkutonowych głazów, ale nad Supermanami i Batmanami miał jedną, niezaprzeczalną przewagę – w przeciwieństwie do nich istniał naprawdę i mimo to… był superbohaterem.

Fot: HaWa

Autor:

Radosław Paczocha

Reżyseria:

Iwona Siekierzyńska

Scenografia i kostiumy:

Izabela Stronias

Muzyka:

Marzena Majcher

Reżyseria światła:

Andrzej Szulkowski

Asystent reżysera:

Adam Kupaj

Inspicjentka:

Teresa Hajman

Nagranie muzyki:

studio Kineza

W nagraniu muzyki udział wzięli:

Agata Kurzyk – wiolonczela, Alina Dzięcioł – akordeon, Agata Partyka – perkusja, Ilja Zmiejew – wokal, Marzena Majcher – live electronics

Rysunki do programu:

Krzysztof Ostrowski

Prapremiera:

26 stycznia 2018 r., Mała Sala

Występują:

Wojciech Bartoszek (Iwan Ostafiewicz Fersen, Aleksander Mikołajewicz Samojłow)

Łukasz Gosławski (Julian Ursyn Niemcewicz)

Wojciech Oleksiewicz (Fiodor Łysenko, Paweł I, Aleksiej Iwanowicz Chruszczow)

Kacper Gaduła-Zawratyński (Krzysztof Sztofel, Stanisław Fiszer, Henryk Ludwik Lubomirski)

Adam Kupaj (Tadeusz Kościuszko)

Po przegranej bitwie pod Maciejowicami naczelnik Kościuszko dostaje się ranny do niewoli. Jako jeniec zostaje zakładnikiem polityki rosyjskiego imperium prowadzonej zarówno wobec Polaków jak i pozostałych mocarstw rozbiorowych. Osoba naczelnika powstania staje się kluczowa dla rosyjskich rozgrywek, w ramach których Kościuszko zgadza się na złożenie wiernopoddańczego hołdu carowi Pawłowi I. Ceną tego jest uwolnienie z więzień i zesłania ponad dwudziestu tysięcy polskich patriotów, wziętych do niewoli i aresztowanych w czasie insurekcji oraz jeszcze podczas konfederacji barskiej. Weterani walk o niepodległość mogą stanowić, po powrocie do ojczyzny, fundament, na którym budować się będą polskie dążenia niepodległościowe.

Spektakl opisuje wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki, bohatera walk o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, od upadku insurekcji z 1794. Przedstawiona w nim teza może wydać się kontrowersyjna: na ile można zrezygnować z własnych ideałów i metod ich realizacji, aby ocalić to co stanowi sens i generalny punkt odniesienia dla tychże właśnie ideałów?Obok osób powszechnie znanych, jak Kościuszko lub Julian Ursyn Niemcewicz, na widnokręgu wydarzeń pojawiają się postaci mniej eksponowane w polskim Panteonie, jak Stanisław Fiszer, późniejszy szef sztabu armii Księstwa Warszawskiego, czy Henryk Ludwik Lubomirski, późniejszy założyciel Muzeum Książąt Lubomirskich. Swoją rolę odgrywają również mało znane wydarzenia z życia Kościuszki, jak np. jego miłość do Ludwiki Lubomirskiej z Sosnowskich.

Zobacz również:

Kontakt