Przez wiele lat po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi artystka zajmowała się konserwacją i renowacją zabytków. W swojej praktyce zawodowej niejednokrotnie używała materiałów, które przeciętnemu odbiorcy kojarzą się z luksusem i blichtrem. Z pietyzmem nakładała cienkie płatki złota, na nowo nadając obiektom ich zapomniane i zatarte przez lata blask i światłość. Jednak Monika Gałaj jest przede wszystkim malarką, a także autorką scenografii filmowych. W pracach prezentowanych na wystawie łączy ze sobą zarówno te starsze jak i obecne pasje i namiętności.
Artystka za pośrednictwem swojej twórczości snuje opowieści, w których tle widoczne są echa malarstwa europejskiego. Sztuki, gdzie użycie wyjątkowego surowca jakim było złoto, świadczyło nie tylko o bogactwie fundatora, ale niosło ze sobą przede wszystkim określony komunikat twórcy - to co maluję odzwierciedla najwyższe wartości. I tak na kolejnych obrazach stykamy się z inspiracjami płynącymi z obrazów Sandro Botticellego, José Ribery i Eleonory Carrington. Inne prace opowiadają o tym jak złoto na przestrzeni wieków zawładnęło umysłami ludzi. Artystka sytuuje samorodki tego drogocennego kruszcu w samym centrum dużych płócien, akcentując tym samym ich znaczenie, zarówno pod względem kompozycyjnym jak i ideologicznym. Te obrazy to nie tylko prezentacja bryły metalu, za warstwą farby kryją się nadzieje, pożądliwość i mania bogactwa, rodzące się u odkrywców w trakcie tzw. “gorączki złota”. Na wystawie nie brakuje także gorzkich akcentów. Jedno z płócien poświęcone jest historii ludności Gujany Francuskiej. Ta, zmuszona przez kolonizatora do wyczerpującej pracy wydobywczej w kopalniach, w efekcie wyjałowiła swoją ziemię, w żadnej sposób nie korzystając z profitów jakie niosło ze sobą złoto.
Zapraszamy wszystkich, którzy podejrzewają u siebie zalążki słabości do tego wyjątkowego kruszcu. Przyjdźcie na wystawę Moniki Gałaj do Pracowni Portretu. Przekonajcie się na własnej skórze czy jego blichtr działa na Was czy jesteście na niego odporni.
Magda Milewska
---
Projekt “Kroić Złoto” realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium artystycznego miasta Łodzi.