Łódź Design Festival 2018

autor:

19.05.2018 - 27.05.2018

Hasłem przewodnim 12. edycja Łódź Design Festival są REFLEKSJE. Będą one dotyczyć trzech głównych obszarów tematycznych: relacji człowiek - technologia, wartości rzemiosła i pracy rąk ludzkich oraz wyzwań i kierunków rozwoju współczesnej architektury. Festiwal potrwa do 27 maja.

mat. pras. LDF
Grafika promująca 12. edycję Łódź Design Festival 2018

Tegoroczna, 12. edycja to nie tylko zmiana terminu z październikowego na majowy - to także powrót do najważniejszych festiwalowych wartości. Program wystaw, wykładów i warsztatów pozwala na zaprezentowanie dobrze zaprojektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim na stawianie pytań oraz przybliżanie najważniejszych trendów i wyzwań wpływających na współczesne wzornictwo. Organizatorzy wydarzenia chcą pokazywać design jako proces, strategię, poszukiwać wartościowych działań i oceniać projektowanie pod kątem rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw.

Refleksje o technologii, rzemiośle i architekturze

  • REFLEKSJE to motyw przewodni tegorocznej edycji, który prowokuje do krytycznego spojrzenia na współczesny design. Pierwszym obszarem jest relacja człowieka z technologią. Czy technologia zawsze nam pomaga, czy może częściej wyklucza? Cyfryzacja usprawnia wiele dziedzin naszego życia, ale także wzbudza obawę przed odstawieniem na boczny tor, wypadnięciem z obiegu, utraceniem sprawczości i unikalności. Jak technologia wpływa na naszą tożsamość? To temat przewodni Festiwalu, który szeroko omawiany będzie m.in. w ramach wystawy głównej „Nothing but flowers”.

  • Kolejnym obszarem refleksji będzie człowiek jako twórca. Uczestnicy Festiwalu przyjrzą się celebracji pracy ręcznej i rzemieślniczej, a także wartościom, jakie za sobą niesie - poza korzyściami czysto użytkowymi. Z drugiej strony przypomniana zostanie wyjątkowość posiadanych przedmiotów, będących owocem pracy twórczej. To refleksja nad miejscem człowieka i jego dzieła, powstałego z myśli i ręcznej pracy we współczesnej „przyspieszonej codzienności”. 

  • Istotnymi tematami poruszanymi podczas 12. edycji Festiwalu, będą zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką, szczególnie w kontekście rewitalizacji. Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych, oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów, prowadzone przez Filipa Springera, to tylko niektóre z propozycji Archibloku skierowanego do profesjonalistów, ale też do wszystkich entuzjastów zmian w przestrzeni publicznej.

Znaki rozpoznawcze: must have oraz make me!

  • must have - to najważniejszy w Polsce plebiscyt promujący polskie wzornictwo. To znak jakości, którym wyróżniane są wdrożenia polskich projektantów i producentów, prezentujące najnowsze trendy we wzornictwie. To polski Red Dot, wyróżnienie, którym firmy i projektanci mogą posługiwać się w kraju i zagranicą (udział w konkursie i używanie tytułu jest bezpłatne). Rada Ekspertów ocenia projekty pod względem funkcjonalności, innowacji i estetyki. www.musthave.lodzdesign.com).

  • make me! - to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych. Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Konkurs - dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie, kontaktowi z ekspertami oraz promocji finalistów - może być trampoliną do rozwoju zawodowego.

Nowości i evergreeny Festiwalu

  • Nowością w programie tegorocznej edycji będzie forum, którego celem jest międzynarodowa promocja najlepszego polskiego wzornictwa. Skierowany do firm z całego kraju, zakłada stworzenie platformy umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń reprezentantom branży kreatywnej, którzy poszukują skutecznych sposobów na ekspansję na rynkach w Polsce i zagranicą. W programie wykłady i warsztaty z udziałem międzynarodowych ekspertów.

  • Zmianą kontynuowaną w kolejnych latach, będzie otwarcie się Festiwalu na działania realizowane w mieście. Art_Inkubator, pozostanie sercem wydarzenia, jednak w przestrzeniach publicznych planowane są instalacje artystyczne uznanych polskich i międzynarodowych twórców, m.in. Pawła Grobelnego. Do współpracy zaproszone zostały również łódzkie galerie i pracownie projektowe.

Edukreacja - stałe wydarzenie Festiwalu, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla dzieci. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wystawę „Przytul Polskę” oraz propozycje kilkunastu warsztatów projektowych. Edukreacja to miejsce do wspólnej kreatywnej zabawy i nauki dla rodzin z dziećmi, na dobry początek przygody z designem. Wstęp na Festiwal dla dzieci do lat 12 i seniorów jest bezpłatny.

O Festiwalu
Łódź Design Festival to najbardziej prestiżowe i najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Obecnie to także najważniejsza impreza dotycząca projektowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach - od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji.
Więcej szczegółów na stronie Organizatora oraz na facebookowym wydarzeniu

Organizator: Lodz Design Festival

Czas i miejsce:
19-27 maja (piątek-niedziela) 2018
Centrum Festiwalowe: Art Inkubator w Fabryce Sztuki
90-365 Łódź, ul. Tymienieckiego 3
e-mail: info@lodzdesign.com
http://www.lodzdesign.com/

Powiązane pliki

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

piątek, 31 stycznia 2025

Jemy w Łodzi PIZZA FEST 2025

Jakie słowo będzie królować w lutym? Już po raz dziewiąty, razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń zapraszamy Was na 10 dni wielkiej pizzowej uczty. więcej

31.01.2025 - 09.02.2025 00:00

niedziela, 2 lutego 2025

Festiwal Minerałów i Biżuterii - "Skarby Ziemi" w EC1

Spotkajmy się na Festiwalu Minerałów i Biżuterii - "Skarby Ziemi" Łódź! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
02.02.2025 10:00

Dinozaury - warsztaty dla dzieci w Hampton by Hilton Łódź City Centre

Dzieciaki przygotują: - wielkiego stojącego dinozaura - bardzo głodnego dinozaura - dinozaura kukiełkę - opaskę na rękę dinozaura - dinozaura zakładkę 10:00-11:30 - warsztaty dla dzieci 6-8 lat… więcej

Hampton by Hilton Łódź City Center (ul. Piotrkowska 157)
02.02.2025 10:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
02.02.2025 10:00

Jest lodowisko, jest zabawa w Porcie Łódź

Możecie cieszyć się zimową zabawą na naszym lodowisku, zlokalizowanym na parkingu podziemnym, niedaleko wejścia do sklepu IKEA. Lodowisko czynne jest codziennie, a bilet pozwala na jazdę bez limitu… więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
02.02.2025 10:00
 -  Warsztaty dla najnajów w Teatrze Lalek Arlekin

Warsztaty dla najnajów w Teatrze Lalek Arlekin

Warsztaty dla dzieci od 6. do 24. miesiąca życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
02.02.2025 10:00
Kontakt